Софийски театрален салон 2018

Софийски театрален салон 2018



1 - 31 март 2018
Март е важен. Не само защото 27-и е Ден на театъра, а и защото всички номинирани за Икар постановки получават сцена. Оправдание да не отидем (поне на една) няма, затова избираме от списъка и следим категориите.


4000 мили
Номинация за актьорски дебют на Николай Желев

Драматичната комедия (в списъка за Пулицър през 2013) скъсява разстоянието между 91-годишната баба Вера и 21-годишния ѝ внук, който една вечер ненадейно пристига с колело в живота ѝ.
Театър 199, 11 март, 19:30


Shamebox
Номинация за съвременен танц и пърформанс на Ива Свещарова и Вили Прагер

Пърформансът изследва срама и границите, които той поставя пред нас – от тези в детството до сексуалните, които двамата настъпват на живо в еротичен видео чат.
ДНК, 22 март, 19:30


Авеню Q
Номинация за постижение в кукленото изкуство за актьорски екип

Бродуейският куклен мюзикъл (с три награди Тони и публика 16+) използва сатирата, за да разголи съвременни проблеми като расизма, хомофобията и порното.
Куклен театър, Салон Гурко, 6, 22 март, 19:00


Без изход
Номинация за актьорски дебют на Надя Керанова, Мартина Кръстева и Радослав Владимиров

Експерименталната трупа на театър Друга линия представят адаптация по Сартр, която събира трима непознати в ада, където постепенно проличават пороците, довели всеки до него.
Червената къща, 1, 8 март, 19:30


Бесове
Номинация за авторска музика на Асен Аврамов
Номинация за актьорски дебют на Неда Спасова


Иван Добчев поставя непубликувана глава от романа на Достоевски с изповед на главния герой Ставрогин, като всички роли на сцената са вариации на персонажа му.
Сфумато, 10 март, 19:00


Вишнева градина
Номинация за поддържаща женска роля на Надя Дердерян
Номинация за актьорски дебют на Антъни Пенев


Чехов е в ръцете на руския режисьор Василий Сенин, който го поставя в Плевен с нова интерпретация: вишневата градина е метафора за театъра и мисията му.
Младежки театър, 22 март, 19:00


Драконът
Номинация за постижение в кукленото изкуство на Делян Кьосев за ролята на Кмета

Със съвременна визия кукленото представление (10+) разказва стара история: страшен Дракон отвлича девойка и подчинява хората, но смел рицар идва да им даде пример за храброст.
Куклен театър, Салон Гурко, 24 март, 10:30, 12:30


Еквус
Номинация за режисура на Стайко Мурджев

Спектакълът по Питър Шафър ни среща психиатър със 17-годишния Алън, ослепил шест коня. Зад насилието му обаче стои важен въпрос: болест ли е индивидуалността, когато е в разрез с нормите?
Младежки театър, 21 март, 19:00


Кради по-малко!
Номинация за авторска музика на Кирил Дончев

Ивайло Христов чете с ирония темата за корупцията в комедията на Дарио Фо, която ни среща с единствената жена гробар в света, която е и съобразителен касоразбивач и управител на манастир.
Сатиричен театър, 17 март, 19:30


Кралят елен
Номинация за поддържаща мъжка роля на Боян Арсов

Анастасия Събева поставя приказния спектакъл за измисления град Серендипо, в който един крал търси любовта, а тя изниква наоколо във всякакви форми.
Азарян, 18 март, 19:00


Лисичета
Номинация за водеща мъжка роля на Иван Юруков
Номинация за водеща женска роля на Теодора Духовникова
Номинация за поддържаща женска роля на Ана Пападопулу


В пиесата на Бина Харалампиева членовете на безскрупулна фамилия пренебрегват постепенно всякакви морални ценности, за да придобият материални. Каква обаче е цената?
Народен театър, Камерна сцена, 7, 30 март, 19:00


Парченцето
Номинация за куклен спектакъл
Номинация за постижение в кукленото изкуство за музиката на Владо Ковачев


Визуално-поетичният спектакъл (10+) на Веселин Бойдев от Кукления театър в Бургас разкрива света с всички негови опасности, но и с любопитните ситуации, които ни помагат да вървим напред.
Куклен театър, Салон Гурко, 24 март, 19:00


Пияните
Номинация за сценография на Никола Тороманков
Номинация за авторска музика на Калин Николов
Номинация за режисура на Явор Гърдев


Пиесата на Вирипаев показва как банкери, мениджъри и проститутки се крият или артикулират смело зад маската на алкохола.
Зад канала, 7, 17, 25 март, 19:00


Повече не или така нареченият Бернхард
Номинация за съвременен танц и пърформанс на Ида Даниел и Александър Митрев

Пърформансът по текстове на Бернхард поставя всичко под въпрос, зад който обаче бавно прониква и светлината на потенциалното, възможното и съвременността.
ДНК, 14 март, 19:30


Ревизорът
Номинация за сценография на Юлияна Войкова-Найман и Борис Далчев
Номинация за актьорски дебют на Шахин Шехзен, Антоан Петров, Денис Хаят и Павел Емилов


Ценното в прочита на Гогол от Нина Димитрова е енергията на трупата, съставена изцяло от дебютанти, които пресъздават боричканията на шепа хора с цел изгода.
Сатиричен театър, 12, 23 март, 19:30


Редки тъпанари
Номинация за поддържаща мъжка роля на Явор Бахаров

По италианския филм Неизвестни извършители Теди Москов разказва в Русенския театър за "трогателните опити на група пишман крадци да оберат една заложна къща".
Сълза и смях, Открита сцена, 16 март, 19:00
Българска армия, 19 март, 19:00



Танцът Делхи
Номинации за водеща женска роля на Радена Вълканова и Радина Кърджилова
Номинация за поддържаща женска роля на София Бобчева
Номинация за сценография на Никола Тороманов
Номинация за режисура на Галин Стоев
Номинация за майсторско техническо осъществяване


Постановката на Галин Стоев (по Иван Вирипаев) се гради на седем едноактни пиеси, в които героите и мястото на действието се повтарят, но гледат от различен ъгъл към любовта, смъртта и страданието.
Народен театър, Голяма сцена, 8, 29 март, 19:00


Франкенщайн
Номинация за майсторско техническо осъществяване

Стайко Мурджев поставя съвременен прочит на Ник Диър с акцент върху техническите възможности на театъра, а от първо лице в него говори чудовището, чието насилие е защита срещу света, който не му е показал нищо по-добро.
Театър София, 16 март, 19:00


Чамкория
Номинация за сценография на Светослав Кокалов
Номинация за водеща мъжка роля на Захари Бахаров


Явор Гърдев се движи по историята на Милен Русков, но оставя в нея само гласа на Славето, шофьор на софийски омнибус през 20-те.
Театър 199, 13, 17, 18 март, 19:30


Чаровно лято с неизбежните му там неприятности (Чудаци)
Номинация за поддържаща мъжка роля на Сава Драгунчев
Номинация за поддържаща женска роля на София Бобчева


Един куп хора с различни поприща потъват в неприятности и неизяснени любови. Макар да не си приличат, те водят една и съща битка: с природата си.
Народен театър, Камерна сцена, 6, 31 март, 19:00


Черното пиле
Номинация за водеща мъжка роля на Мариус Куркински

В своя моноспектакъл Мариус Куркински търси чистата българска душа в три разказа на Хайтов – освен далият заглавието, там са и историите от Мерак и Пазачът от овесената нива.
Сълза и смях, 15 март, 19:00


Билети за връчването на наградите ИКАР на 27 март от 19:00 се продават в Народния театър, където ще се състои и церемонията Икар 2018
програма

 

Горе Коментари (0)

Ако искате да добавяте коментари, моля регистрирайте се и влезте с вашите потребителско име и парола.