Международен видео арт фестивал Видеохолика 2014

Международен видео арт фестивал Видеохолика 2014


1 - 7 август 2014
Международният видео арт фестивал Видеохолика 2014 ще се проведе от 1 до 6 август във Варна. Седмото поред издание на фестивала играе тематично с цифрата 7, представяйки онези коментари на подвижния образ, които декомпозират аудио-визуалната и концептуална матрица на 7, която обичайно е натоварена с множество символни и смислови обременености.


Видеохолика 2014 се открива в ново и атрактивно за фестивала и публиката пространство на южния плаж на Варна - Приморски плувен комплекс. Сред останалите открити локации са Държавен куклен театър - Варна, летен клуб Хоризонт, клуб Ментол и полянката под Обсерваторията. Галерия Графит и Съвременното пространство са отново домакини на прожекциите, лекциите и презентациите.
За официалните призове на Видеохолика 2014 - златен, сребърен, бронзов и Бг Видеохолик, се състезават 51 видео арт произведения от 47 автори. Журито, което ще разпредели наградите, е в състав: Яра Бубнова (куратор, България), Санчирчимeг Ванчинжав (художник, Монголия/Германия, Златен Видеохолик 2013), Мария Василева (куратор, България), Антонио Джеуза (куратор, Италия), Лей Ми-пинг (художник/куратор, Хонг Конг) и Джейсън Уейт (куратор, САЩ).
Състезателната прожекционна програма на Видеохолика 2014 е обединена в тематичните блокове 1/7, 7/8 БГ, 3/7, ЛИЦА 7 и АниМе. Българските видеа са събрани в компилацията 7/8 БГ, която по традиция ще бъде представена в двора на Кукления театър на Варна на 2-ри август от 21:30. Извън състезателната прожекционна програма на седмата Видеохолика включва: Селекцията Дълги кратки; Проектът Метаболизиран труд на кураторите Маргарида Менджис (Португалия) и Джейсън Уейт (САЩ); Документалният филм на Мина Милева и Весела Казакова Чичо Тони, Тримата Глупаци и ДС и селекция от филми на американския режисьор Брус Чечевски.

Програма:

01.08.
Плувен комплекс Приморски - Варна, Южен плаж, 21:00

Състезателна програма 1/7:

Ела при мен!, Австралия
Без връзка, Австрия
Пясък, буря и дървото на Лорънс,
Израел
3 кадъра,
Великобритания
Скала,
Швеция/Норвегия
Всеки игрален филм на моя твърд диск, 3 пиксела висок и ускорен до 7000%,
САЩ
Погълната изцяло,
САЩ
Неясно доказателство,
Великобритания/Германия
Просветление: Утрин,
Испания
Светъл сън,
Германия
Репичка,
Австралия
Два Юпитера,
САЩ
Кукла,
Полша
Един мъж, осем камери,
Великобритания

02.08.
Галерия Графит, 17:30
Лекция: Политическите езици на видеото (лектор: Яра Бубнова)

Куклен театър - Варна, 21:30

Състезателна програма 7/8 БГ:

Фокус-Дефокус, България
Момиче с лице, България
Изпускане, Франция/България
Денят на кървавите венци, България
Раз/д/умно, България
Сирин, България
Банален бананен анал, България/Япония

03.08.
Галерия Графит, 17:00
Лекция: История на руския видео арт (лектор: Антонио Джеуза, Италия)

Contemporary space, 19:00
Среща-разговор със Санчирчимeг Ванчинжав от Монголия, Златен Видеохолик 2013

Летен клуб Хоризонт, 21:30

Състезателна програма 3/7:

Изпълнен с огнена страст, САЩ
К, Италия
Археология на паметта. Инсталация,
Румъния
Отклонение в прането,
САЩ
Изоставени дванайсет кадъра,
Шотландия
Me(an),
Япония
Затворник,
Великобритания
Седем минути марсилско утро,
САЩ
В примката,
Великобритания
Нулева идентичност,
Словения
Спаси краля,
Испания

04.08.
Галерия Графит, 16:00

Извън състезателна програма Дълги-кратки:

Zima, Русия
Индиго-електрик, Белгия/Франция
Ехото на кръговете, Хонг-Конг


Галерия Графит, 18:00
Панел-дискусия: Видео изкуство във фестивален контекст (лектор: Яра Бубнова)

Поляна под Обсерваторията, 21:30

Състезателна програма Лица 7:

Странникът, САЩ
Свобода на движение, Германия
Работа в развитие: Привързаност,
Бразилия
Роден в Близкия Изток,
Иран
Джинси “Мустанг”,
Германия
Мозък,
Израел
Наистина страхотна идея,
САЩ


05.08.
Галерия Графит, 17:00

Лекция: transmediale festival for art and digital culture (лектор: Маркус Хубър, Германия)

Contemporary Space, 18:00

Среща-разговор с Арно Брией, Франция

клуб Menthol, 21:30

Състезателна програма АниМе:

Пътешествие (В края: Началото), Тайван
Светлината разделя квадрата, САЩ
Видоизменени реалности,
Великобритания
Ядрен черeн шум,
Австрия
Хотцанак (За Вашата собствена безопасност),
Испания
Дупка в града,
Русия
Цялото президентско войнство,
САЩ
Сигурна ли си? ..., Италия
Токийско метро, САЩ
Да разберем медиите, Украйна
Устройство и устройства, САЩ
Как да нарисуваме гъба в осцилоскоп чрез звук, Австрия

06.08.
Contemporary Space, 17:00
Презентация и прожекция:
Метаболизиран труд (Metabolizing Labor)
Програма: Маргарида Менджис (Португалия), Джейсън Уейт (САЩ)
Представяне: Джейсън Уейт (САЩ)

Симон Гуш "Келвин и ваканция" 2013, 14 мин.
Оно Сатоши "Homemade sake" 2001, 49 мин.

Contemporary Space, 19:00

Среща-разговор с Лей Ми-Пинг, Хонг Конг

Куклен театър, 20:30
Закриване 777
Обявяване и прожектиране на наградените видеа на Видеохолика 2014

Чичо Тони, Тримата Глупаци и ДС
Документален филм
Режисьори: Мина Милева и Весела Казакова


07.08.
Contemporary Space, 17:00
Завършване на незавършеното
Филмите на Брус Чечевски
Куратор: Павлина Младенова





 

Горе Коментари (0)

Ако искате да добавяте коментари, моля регистрирайте се и влезте с вашите потребителско име и парола.

Warning: array_combine(): Both parameters should have an equal number of elements in /home/program/public_html/index.php on line 1098