-
Ан Жирар разказва историята на Ева Гуел - жената, откраднала сърцето на Пабло Пикасо в книгата Мадам Пикасо (превод: Маргарита Терзиева).
- .
-
30 септември 2020
Лин Улман
Неспокойните (цена: 18 лв., стр. 352) е пленителна елегия за паметта и загубата, за изкуството и идентичността, за порастването и остаряването. Това е разказ за едно дете, което няма търпение да порасне, и за двама родители, които предпочитат да останат деца. За спомените, за забравените моменти и за всичко онова, от което е изтъкан един живот.
-
29 септември 2020
Маргарет Мичъл
Изгубена в продължение на 8 десетилетия, новелата (с превод от Леда Милева) на Маргарет Мичъл разказва вълнуващата история за любовния триъгълник между силната и независима мисионерка Кортни Рос и двама мъже, които се борят за сърцето ѝ.
-
11 март 2020
Джанин Къминс
Защо хората пресичат нелегално границата между Мексико и САЩ? Очевидните отговори не са единствените правилни, както е и в този роман за майка и малкия ѝ син.
-
Бил Брайсън базира новата си книга на интервюта със специалисти, които прекарва през типичния си хумор в издание за всичко, което трябва да знаем за най-личния си дом - собственото тяло.
-
6 март 2020
Симон дьо Бовоар
Време е за 8 март - и за ново издание на Вторият пол, книгата от 1949 на френската авторка Симон дьо Бовоар.
-
27 февруари 2020
Лив Стрьомквист
Ако ви става неудобно дори да чуете за какво е тази графична новела на Лив Стрьомквист, значи вероятно сте точната ѝ публика: шведската феминистка със забавни рисунки и рязък език взима женската сексуалност, и най-вече женския сексуален орган, за основна своя тема. Тя се старае да пише по начин, разбираем за тийнейджъри, без да е излишно опростен за възрастни, докато разказва куп неща, свързани с това защо като култура ни е трудно да говорим и мислим по тази тема - и кога тя дори е ставала опасна.
-
27 февруари 2020
Уилям Сароян
Уилям Сароян, авторът от американско-арменски произход с Пулицър за драматургия от 1940, разказва историята на Уесли Джаксън, който напуска родния си Сан Франциско на 18.
-
27 февруари 2020
Едгар Алън По
Новото издание на Едгар Алън По излиза в превод на Елин Пелин от 1906 и под редакцията на Елена Кръстева, а историята започва не в библиотека, а в галерия.
-
20 февруари 2020
Естер Херитсен
Елизабет скоро ще умре, но малцина знаят за болестта ѝ – само лекарят и фризьорът ѝ. Случайна среща с дъщеря ѝ Коко предоставя шанс за споделяне на страшната тайна. Коко се мести да живее при майка си и това вкарва двете жени в лабиринта на сложни взаимоотношения. Миналото нахлува в настоящето с цялата безпощадност на спомените и съзнателно притулваните истини. Острите му ръбове са белязали героите така, както едно преминаване с детско колело през стъклена врата белязва завинаги тялото на Коко…
-
19 февруари 2020
Филипа Грегъри
Най-известната писателка на исторически романи ни връща през 1648, когато Алинор - последната от поколения знахарки - чака под пълната луна в гробището призрака на своя жесток съпруг, за да се убеди, че е завинаги освободена от него.
-
6 февруари 2020
Клаус Ман
Първият син на Томас Ман, Клаус Ман, пише тази история за актьор, който се продава, пренебрегвайки вкусовете и убежденията си. Хендрик Хьофген, главен герой на романа, е "едно същество покварено до дъното на душата си, символ на суетата и кариеризма, изобщо молиеровски образ", както казва писателят и драматург Лион Фойхтвангер.
-
6 февруари 2020
Любов Кронева
"Открай време приказните истории ме изправяха пред въпроси, примерно: защо героите все отиват в гората, макар да са предупредени за вълци и други опасности, казано им е да вървят по пътеката, не, сякаш нарочно се залутват в непроходимите дебри. Какво търсят там?
-
6 февруари 2020
Иън Макюън
"Тази сутрин Джим Самс, умен, но не и прозорлив, се събуди от неспокойните си сънища, за да открие, че се е преобразил в гигантско същество." Това е първото изречение от новия роман на Иън Макюън, което е почти еднояйчен близнак с началото на Метаморфозата на Кафка.
-
1 февруари 2020
Марио Ескобар
Романът, основан на истинска история, е за надеждата в едно от най-мрачните места в историята - лагера на смъртта Аушвиц-Биркенау. Марио Ескобар разказва за оцеляване и силата на любовта.
-
16 януари 2020
Уолтър Мишел
Умението да отлагаш удоволствията, казва психологът и експерт по самоконтрол Уолтър Мишел, води до по-високи резултати на SAT, по-добро социално и когнитивно функциониране, по-здравословен начин на живот и по-добро чувство за собствена стойност. Как така, разказва в книгата си, като отговаря и на въпроса дали силната воля е вродена черта или се научава.
-
16 януари 2020
Елена Фавили и Франческа Кавало
След огромната популярност по света на първата част, сега идва и книга 2 от серията, която разказва истинските истории на куп жени. Всяка кратка биография на лява страница е комбинирана с илюстрация от различен художник на дясна - идеята се оказва толкова силна, че книгата не се приема просто за детска, а и за албум с добре побрани рисунки и феминистки дух.
-
14 януари 2020
Труман Капоти
Издателите продължават серията, в която преиздават най-известните работи на Труман Капоти. Следваща е Хладнокръвно - неговата история за истинско убийство, станала така популярна с чистия си език и задъхан сюжет, че започва цял нов жанр на документално-художествена книга с криминален тон (true crime).
-
9 януари 2020
Тери Пратчет
Излиза ново издание на втората част от поредицата на Тери Пратчет за номите, пълна с типичните за него абсурдизъм и хумор.
-
Излиза втората част на дълго липсващата от книжарниците най-известна работа на Мишел Фуко - История на сексуалността. В четири тома френският историк и философ разглежда как се е появила идеята за сексуалността в Западния свят. Реакциите са поляризирани: Фуко понякога е критикуван за подхода си към темата, а друг път е описван като смел и с широк размах на мисълта. Втория том е посветен на Древен Рим и Гърция, а преводът в изданието е на Антоанета Колева.