Софийския международен литературен фестивал и 51-ви Панаир на книгата

Дванайсетото издание на Софийския международен литературен фестивал ще се проведе в интервала 10-15 декември под мотото Създаваме истории. Създаваме история. Най-внушителният форум за литература в България събира на едно място чуждестранни и български писатели, големите и малките езици, културите на различни страни.

Тук може да намерите програмата на фестивала по дни.

51-вият Софийски международен панаир на книгата в София започва на 10 декември

От 10 до 15 декември Националният дворец на културата ще се преобрази в средище за любителите на литературата. Над 160 издателства ще представят повече от 100 000 заглавия, съпътствани от литературни срещи с автори, премиери на книги и дискусии, които ще вдъхновят посетителите. Събитието, организирано от Асоциация „Българска книга“, е част от културния календар на София за 2024 г.

Връчване на наградите Златен лъв
На 10 декември от 19:30 ч. в Зала 7 на НДК ще се проведе церемонията по връчване на престижните награди за изключителен принос към българската литература и култура. Тази година тя ще отбележи и 30-годишнината на Асоциация „Българска книга“.

Информационна среща по проект APACE
Проектът APACE, насочен към създаването на достъпни книги за хора със зрителни увреждания, ще бъде представен на 10 декември от 10:30 ч. в Зала 7. Инициативата подкрепя социалното включване и равния достъп до знание за над 100 млн. души в Европейския съюз.

Представяне на Tales of EUkraine
На 10 декември от 12:00 ч. в Зала 7 ще се състои среща с авторката Екатерина Йегорушкина и преводачката Лилия Желева. Проектът популяризира двуезични детски книги, написани на украински и преведени на различни езици, включително български. Безплатни екземпляри ще бъдат раздавани на всички деца, родители и учители през целия панаир.

Професионална програма за издатели
На 11 и 12 декември издателите ще могат да участват в професионалната програма, която включва панели с водещи международни експерти. Участие ще вземат 22 представители от 14 държави, които ще обсъждат насърчаването на нови литературни гласове, преводите и достъпността в индустрията.