78 пъти КАН: Европа е кино

Официалната селекция на водещия кинофестивал е ясна
От 13 до 24 май всички уши и очи са насочени към булевард Кроазет, където предстои 78-то издание на едно от най-важните киносъбития за годината. Тази година председател на журито на фестивала в Кан е Жулиет Бинош, a почетната награда Златна палма отива в ръцете на Робърт де Ниро.
Състезателната програма този път включва 19 филмови заглавия, а сред тях открояваме няколко, които веднага добавяме към watchlist-a в Letterboxd.
The Phoenician Scheme на Уес Андерсън
Тринайстият пълнометражен филм на любимия ни ексцентрик режисьор този път тотално прелива от звездно присъствие – Бенисио дел Торо, Майкъл Сера, Том Ханкс, Брайън Кранстън, Бил Мъри, Бенедикт Къмбърбач, Шарлот Гензбур и още. Дел Торо влиза в обувките на милионер на име Жа-Жа Корда, оцелял в шест самолетни катастрофи и баща на девет сина и една дъщеря, монахиня на име Лизел, изиграна от Миа Трипълтън. Жанрът е шпионски трилър, а ние може само да се надяваме супата от известни актьори да е достатъчно подправена.

Eddington на Ари Астер
Сред дългоочакваните заглавия е черният комедиен уестърн от режисьора на Midsommar и Hereditary с участието на Хоакин Финикс, Ема Стоун и Педро Паскал. Филмът проследява противопоставянето между шерифа на малък град в Ню Мексико и неговия кмет, който се кандидатира за преизбиране. Хоакин Финикс е шерифа, а Ема Стоун е неговата съпруга, Педро Паскал е кметът. Остин Бътлър влиза в ролята на харизматичен проповедник, чиито вълнуващи речи виждаме в Instagram. Трескавият характер на културните войни, крехкостта на демокрацията, заплахата от пандемии, глобалното затопляне, теоретиците на конспирацията, контролът върху оръжията, религиозният фанатизъм – всички тези важни теми са засегнати от Ари Астер.

Nouvelle Vague на Ричард Линклейтър
Обяснение в любов към Новата вълна във френското кино. Това е Nouvelle Vague на Ричард Линклейтър, който решава да тръгне по стъпките на култовия филм До последен дъх (A Bout de Souffle) на Годар, дал старт на модерното европейско кино. Лентата на Линклейтър се фокусира върху пробива на Жан-Люк Годар (изигран тук от Гийом Марбек), докато Зоуи Дойч се превъплъщава в ролята на Джийн Сибърг. На екрана оживяват и образите на легендарни кино фигури като Жан Кокто, Робер Бресон, Роберто Роселини. C’est Magnifique!

Alpha на Джулия Дюкурньо
През 2021 г. френската режисьорка преобърна Кан с главата надолу, когато взе Златната палма със своя разтърсващ Titane. Този път историята ни връща през 80-те години, за да ни срещне с 13-годишната Alpha, която се изправя срещу жестокостта на съучениците си, които я отблъскват, след като решават, че момичето е заразено с новата болест на десетилетието, наречена СПИН.

Sentimental Value на Йоахим Триер
Шестият филм на норвежкия режисьор ни отвежда в Осло, където наблюдаваме едно семейство, тяхната къщата, в която са живели от поколения, и миналото със своето особено свойство да изплува отново по неочаквани начини. Филмът проследява театралната актриса Нора (Рената Рейнсве) и нейната по-малка сестра Агнес, когато техния ексцентричен и харизматичен баща, Густав (Стелан Скарсгорд), внезапно се връща в живота им след дълго отсъствие.

Извън състезателната програма ситуацията е също толкова (че понякога дори и повече) вълнуваща. Паралелната програма Особен поглед е известна с това, че представя както утвърдени режисьори, така и нови таланти, които се фокусират върху актуални социални и културни теми. Тази година в нея откриваме Eleanor the Great – режисьорският дебют на Скарлет Йохансон. Тя ни запознава с 90-годишната Еленор, която се опитва да започне живота си наново след като губи най-добрата си приятелка. Сред останалите филми се открояват Urchin – режисьорски дебют на британския актьор Харис Дикинсън. Филмът разказва за бездомник в Лондон, попаднал в самоунищожителен цикъл; My Father’s Shadow – филм на Акинола Дейвис младши, който представлява първото участие на Нигерия в официалната селекция на фестивала.