Кои са акцентите в Нощта на музеите и галериите в Стара Загора на 26 септември?
Всяка една от институциите, които участват в събитието ще предложи на почитателите си най-интересното. Визирам Регионалният исторически музей, Библиотека Захарий Княжески, частните галерии и разбира се Градската художествена галерия. За мен лично едни от най-впечатляващите са двете изложби в музея: Спасените тракийски колесници – тя е съвместно с музея в Нова Загора и Частна колекция от антични лампи. И двете са свързани с епохата на траките, която впечатлява цял свят. Разбираемо е, че съм пристрастен към събитията в нашата галерия. Има една изложба, която пазя поне от година специално за този празник. Това е Еротичната азбука на известния украински график Роман Романишин. Това е погледът на художника към безкрайната метаморфоза на отношенията мъж – жена, с мечти, страдания, тъга, малко лъжа, ирония… и всичко това, преплетено в конкретната буква с много виц и артистизъм. Ще припомня, че Роман Романишин е брилянтен майстор на рисунъка и офорта. Пламъкът на нощта ще запалят момичетата от St. Dance Club с динамични спортни танци. Искам да отбележа и гостуването на Октет Св.Йоан Дамаскин, които ще ни покажат мултимедия от гостуването им във Франция. Алексей Стоев ще покаже мултимедийната презентация Слънчевите затъмнения от мита към хелиофизиката. Тази година програмата на Народната обсерватория е изключително богата: ще има компютърни презентации за слънчевите и лунни затъмнения Прегръдката на слънцето и луната, и ако времето е ясно, ще има възможност да се наблюдава Юпитер. Библиотеките Захарий Княжески и Родина разбираемо се фокусират към книгата. Имам предвид Нощта в Детския отдел на регионалната библиотека – работилница за буквички. Мария Донева и приятели ще четат свои стихове, а от Родина организират детско творческо ателие пред Градската галерия. Началото на Нощта е в 19:00 часа с музика от Общинския духов оркестър. Това ще се случи в пространството между Музея и Галерията.

Как ще коментирате инициативата на Галерия Римска мозайка за публична дискусия на тема: Опит за врачуване на тежкоболящото изобразително изкуство?
Подкрепям галериста Валентин Текелиев за идеята да се чуят различни гледни точки на художници и купувачи към проблема за предлагането и търсенето в тази специфична сфера. Ако голяма част от галериите предлагат съпътстващи изкуството стоки, то в Римска мозайка стремежът е да се продават предимно произведения на изобразителното изкуство. А то в последните години става все по-трудно. Така, че за г-н Текелиев е логичен въпросът за това доколко старозагорци имат нужда от това… Ще има и анкета, наречена 100 гласа за изкуството и живота. Това е добър начин да се свали една картина за реалността и бъдещето на частните галерии в Стара Загора.

Менажирането на изкуство в нашия град все още ли е мит?
Въпросът е много обширен и комплексен. Освен икономиката на района, има значение и това, дали мястото е туристически център, както и какъв е манталитета и на населението. Много са факторите за изграждане на база за равитие на арт-мениджмънта. В нашия град е трудно, но се надявам, че ще се намират все повече хора, които да се ангажират с такава отговорност. Еднозначен коментар не може да бъде направен. Проблемът е и в това, кой и как показва изкуството си, по какъв начин се възбужда интересът на публиката… При всички положения, за разлика от държавните галерии, които имат своя политика, една комерсиална галерия не може да не се се интересува кое е продаваемото! Например, в София твърде много галерии затвориха врати, защото тръгнаха много елитарно, но не си дадоха сметка, какво ще покрие разходите им. Но пък и всеки знае цената на издръжливостта си. Един американски изследовател на тази материя казва така: “Ако някой мисли в първите десет години веднага да започне да печели от изкуство, по-добре да не се залавя изобщо!” А и много е важно галерията не само да продава, а и да подкрепя младите художници, които в бъдеще ще станат известни и ценени, благодарение и на мениджърите си на практика… Според мен, бъдещето е на онези галерии, които залагат на млади и талантливи автори и са готови да извървят с тях пътят напред! А това никак не е лесно, защото в България голяма част от ценителите купуват подписи… залагат на сигурно.

Кои са предстоящите събития в Градската галерия Стара Загора до Нова година?
След юбилейната изложба на Марио Жеков ще открием ескпозицията 50 години творческа дейност на Димитър Чехларов. Следващото много интересно събитие е Второто издание на Квадриналето Митовете и легендите на моя народ. Тази година се оказа, че рамките на Балканите са тесни и то ще се превърне в световно квадринале. Ще участват художници от Русия, Украйна, Португалия, освен тези от Балканските страни. Откриването на изложбата е на 15 декември. Изложбата ще покаже образно-фантазното мислене на десетки художници от различни места по света, които ще присъстват и на откриването й.