Горещи хапки
Въздухът навън изстива, така че ни се яде нещо горещо. Не говорим за температура обаче, а за пикантност. Сега е моментът да свиете към пазара и да откриете лютите чушки, които са го засипали, докато ние очертаваме три сюжета с тях в главната роля.
Прави се в малка доза, защото издържа максимум месец в хладилник – това е бонусът и минусът на липсващите консерванти. Основният ни съвет е изстрадан от личен опит: облечете ръцете си в кухненски ръкавици, докато режете дръжките на половин килограм люти чушки и после ги разполовявате. Иначе ще се миете цял ден, преди да спрете да усещате парене по отпечатъците си. За опушен вкус, запечете половинките чушки на фурна, а след охлаждане ги съберете в блендера с чаша оцет, голяма лъжица сол и малка захар. После изсипвате соса в тенджера и го оставяте не само да заври, но и да се сгъсти на среден огън, преди да влезе в буркан. От там го каним да излезе например по повод на печено пиле, картофи на фурна или даже за чаша Блъди Мери.
Олиото ви трябва да е неутрално, тоест да няма собствен вкус, за да остави чушките да блестят, без да им се меси. Затова си запазете зехтина за други цели и ползвайте слънчогледово, рапично или олио от семки на грозде. Сложете четири-пет лъжици от него в тенджера с три лъжици едро мляно люто чили и ги загрейте само за две минути. После добавете още около 150мл олио и го оставете на котлона за още малко, като следите чилито да не мине от червеникаво-златисто към кафяво. Излейте го в стерилизирана бутилка (да е минала през вряла вода и да е напълно суха) и го оставете да почине няколко дни. Накъде от там насетне ли? Вечер върху гореща паста или пица по съвсем малко, а с късната закуска през уикенда – върху омлет или бъркани яйца.
За две-три бурканчета ви трябват няколко неща и всичките трябва да станат на паста, така че подгответе блендера (или машинката за месо). Първата стъпка е да изчервите на котлона половин килограм зелени чушлета, а после да ги смелите и да им добавите няколко скилидки чесън, половин връзка копър и толкова магданоз все в същото разбито състояние. Полагате ги в дълбок съд със супена лъжица сол, 100гр захар, 200мл оцет и 150мл олио за престой от 24 часа, през които е добре да минете няколко пъти да ги разбъркате. После сместа влиза в буркани, а те отиват на котлона с вряла вода за десетина минути, колкото да потъне капачката. Една лъжица от тази лютивка си заспива в супа, но опитайте я и върху препечена филийка или малко по-нататък с някоя зимна мръвка.