Когато рисувам, разчитам на семпла палитра. Предпочитам да използвам ярки цветове и да си играя с контрастите и геометричните форми. Често използвам фигуративни препратки и опростявам дизайна, съсредоточавайки се върху изразителността на контура и движението на четката.
Стилът ти несъмнено е емоционален, очевидно наблягаш на тъжни градски пейзажи и красиви, обикновено голи женски тела. Как го определяш самият ти?
Меланхоличен, интровертен и еротичен са три думи, които описват доста добре общото настроение на творбите ми.
Картините ти отразяват ли моменти от собствения ти живот или са по-скоро абстрактни?
За мен процесът на рисуване е начин да изразя връзката си с живота, опит да пресъздам важни аспекти от реалността. Рисувам неща, които намирам близки, така че не е учудващо те да бъдат силует, тяло, голо тяло или пък човешка фигура в рязък контраст с фона. Всяка фигура представлява егото, АЗ-ът, докато фонът е обкръжаващата среда, обстоятелствата, собствената ни представа за живота.
Променят ли се творбите ти с времето?
О, да – през годините картините ми претърпяха постепенни промени. С течение на времето неща, които започнах като експеримент и импровизации, станаха мои постоянни техники. Тези техники пък правят част от творческия процес почти автоматичен, което ми позволява да импровизирам и да се концентрирам върху други аспекти. Онова, което развих във физическия аспект на картините, по абсолютния начин промени и общата концепция и идеи.
Живял си както в родната си Испания, така и в Португалия и Германия, а сега те намираме в САЩ. Това постоянно пътуване обогати ли творческите ти търсения?
Животът в тези толкова различни страни несъмнено оформи моята личност. Научих се да оценявам много гледни точки и разни начини да живееш живота си, което пък ми помогна да си задавам въпроси за собствените ми ценности. В резултат на това от време на време успявам да преоткрия себе си. Запознах се с различни народи, а така успях да ги обикна и да отворя съзнанието си. Това се отнася както до личността ми, така и до мен като творец.
От 10 години си в Ню Йорк – очевидно мястото ти допада повече от всички останали.
Когато се преместих тук, не мислих много-много върху това. Просто навремето това бе следващата стъпка в живота ми. Вследствие на няколко събития оставах все по-дълго от очакваното… и така до днес. Бих казал, че от самото начало Ню Йорк ме увещаваше да остана – като всеки добър домакин.
Съдейки по картините ти, Ню Йорк е и сериозно вдъхновение.
Вероятно защото наистина обожавам този град. Няма как да не се радвам на факта, че в него има толкова много различни хора, които живеят заедно, наслаждават се на различието си, което прави мястото изключително вдъхновяващо.
Успя ли вече да извоюваш своето място сред арт средите в града или пък в неговия ъндърграунд?
Арт сцената тук е огромна. А ъндърграундът, към който ми се струва, че принадлежа, е дори по-внушителен.
Има ли някаква специфична музика, която предпочиташ да слушаш, докато рисуваш?
Бих могъл да свържа част от творбите си с определена музика, но не и с някакъв определен стил. Мога обаче да кажа, че много харесвам Боб Дилън.
В MySpace профила си описваш себе си като творец, разхождащ кучета. Какво по-точно се крие зад тези думи?
О, забелязал си моето странично занимание! Вече доста години разхождам кучета като почасова работа. Обикновено съм в парка по няколко пъти на ден, като всеки път разхождам много кучета. Като цяло обичам тези животни и разходките сред дърветата, така че това ми се стори като идеалната работа, с която да поддържам рисуването си.
Какво да очакваме от изложбата ти в арт център Форум?
Реших да кръстя цялото събитие Background. Както вече споменах, при творческия процес, при това без значение какво точно съм решил да рисувам, винаги се стремя към противопоставяне между фигура и фон, като с течение на времето фигурите ставаха все по-прости, а фонът – по-абстрактен и сложен. Сякаш фигурата подчертава фона, а не обратното. В по-новите си картини, които сам подбрах за изложбата в София, фонът често е основен обект.
Background на Едуардо Аниевас е в национален арт център Форум (ул. Дж. Вашингтон 24) от 11 до 24 януари
Едуардо ще присъства на пресконференцията на 11 януари от 11:00 в арт център Форум и на откриването на изложбата в 18:00