Източна Азия във вкусове
Как изглежда една тематична вечеря, сътворена от Masterchef България за 2023 Марианна Александрова
Винаги е вълнуващо, когато сред и-мейлите ни се появи директно отправена към небцата ни покана. Все пак вкусовете са най-прекият път към опознаването на дадена култура. Разказваме ви за поредицата от три тематични вечери, като последната е на 11 май във Floret Restaurant and Bar в хотел InterContinental Sofia, създадени от победителката в Masterchef България за 2023 година – Марианна Александрова. С широка усмивка и въоръжена с куп кулинарни факти, Марианна се появи и ни отведе на четиристепенно гастрономическо преживяване, съчетаващо Япония с Франция и Италия по напълно оригинален начин. Към менюто е разработено и такова с три тематични авторски коктейла с азиатски съставки, доставени в ресторанта на хотела специално за трите последователни вечери. Автор на коктейлите е миксологът Николай Колев. Ние пробвахме “Пандамониум”, приготвен с ром – комбинация от дестилати от Барбадос, Тринидад и Ямайка, като кори от ананас са дестилирани заедно с една част от бленда, а плодът е настоен в друга, след което двата компонента са смесени, кокосов ликьор, фреш лайм и крем от екзотичния плод Пандан. Една глътка е достатъчна, за да си визуализирате успешно брега на някой слънчев далечен остров.
Вечерята започна със студено предястие – мозайка от коджи лаврак, поднесено с уасаби-авокадо крем и маринована краставица. Обикновено студените предястия най-малко изпъкват със забележителни качества, но тук деликатният вкус на лаврака, п в съчетание с богатия и кремообразен микс от уасаби и авокадо, придружен от маринована краставица.. ни остави в блажена умами наслада. Рибата буквално се топи в устата благодарение на мариноването ѝ в коджи ориз – едно от най-великите ферментационни кулинарни открития на Япония. Красиво начало на вечерта.
Мастършефът на 2023 обича да се заиграва с различните национални кухни и да ги обединява по изненадващ и най-вече успешен начин. Второто предястие на вечерта е мисо-буябес супа, поднесена с поширана сфера от скариди и пълнеж от тофу. Мисото, както знаете, е отново типично азиатско ферментационно творение, отговорно за създаването на така ценения и любим умами вкус. На ден в Япония се изяждат над 90 милиона мисо супи, това е било и основното ястие за самураите в миналото, но любопитен факт – всъщност произходът на мисото е Китай. Буябесът пък е типично френска рибена супа, за която се смята, че води началото си от Марсилия и изобретателността на французите рибари, намерили начин да използват неуспешно продадения на ресторантите улов. В случая чинията представляваше комбинация между наситени морски вкусове и богат мисо бульон, готвен над 10 часа. Най-доброто от двата свята, както се казва.
Основното ястие ни отведе изцяло в японските вкусови владения с кацу свинско филе, поднесено с ръчно приготвени нудълс с матча, емулсия с юзу и редукция със соев сос и едамаме. Тонкацу е дълбоко пържено свинско филе с хрупкава панко коричка. Обикновено се ползва свински котлет (тон), но тук шеф-готвачът залага на контрафиле за повече крехкост. Месото действително беше крехко и същевременно сочно, а нудлите приличаха по-скоро на кори за лазаня, но Марианна разказа, че в момента това е водещ тренд за визия на нудлите в Япония. Получили са се страхотно тези матча нудли, особено в съчетание с емулсията с юзу – азиатски цитрусов плод, хибрид между лимон и мандарина, придаващ изключително свеж привкус на всичко в чинията.
Финалът на тази азиатско-европейска кулинарна приказка беше под формата на изкусително матча тирамису, обогатено с юзу в маскарпоне крема. Определено интересен прочит на класическия и толкова любим италиански десерт. Елегантна и вкусна вечер беше, препоръчваме с две ръце, ако сте сред ценителите на източноазиатските кулинарни практики.
Floret Restaurant and Bar все още приема резервации за последната от серия тематични вечери на 11 май от 19:30 ч. За повече информация: 088 916 6000