Якуб Яновски | МОНОСКОП

Жанр: живопис, рисунки

На 5 март се виждаме в Чешкия център, за да се разходим из гледната точка на едно от най-вълнуващите имена в съвременното чешко изкуство.
Живопис, рисунки и обекти са предметите на изкуството, с които борави Якуб Яновски, който лично ще представи своята изложба благодарение на една от най-големите чешки галерии GASK (Галерията на регион Централна Бохемия). Якуб е художник, отдаден на рисунката и живописта. Завършва ателието по рисуване към Академията за изящни изкуства в Прага. Прави редица самостоятелни и групови изложби. Многократно е награждаван, представен е в колекциите на Националната галерия в Прага, Регионалната галерия на Височина в Ихлава, Музея на Височина в Хавличкув Брод, Галерията на регион Южна Бохемия в Хлубока над Вълтавоу, галерията Klatovy/Klenová и в частни колекции в Чехия и в чужбина.

„Якуб Яновски принадлежи към поколението възпитаници на Пражката академия за изящни изкуства, което реабилитира рисунката като медия за съвременно изобразително изкуство, като самостоятелно изразно средство или като отправна точка за работа в друга медия. Отношението към рисунката определя художествения изказ на Яновски. Разкрива определена специфична чувствителност на автора, свързана с експресивна редукция, директен изказ и връзка с променливите механизми на спомените. Докато по-ранните му работи имат по-изразителни черти и основно тематизират различни форми на преживени деформации, произтичащи от сложните процеси на човешка социализация в рамките на тоталитарния режим, сегашните творби представят отпечатъците на паметта във връзка с постоянно валидния, повтарящ се опит. Принципите на детските игри, проникващи през поколенията и времето, са близки до научните методи на изследване, които се провеждат „при затворени врати“, в скрити и тайни лаборатории. За работите на Яновски е характерно наличието на известна меланхолия и притеснение, произтичащо от противоречието между физическото присъствие в обективния, физикално дефиниран свят и социалните проекти, които, според нуждите, масово прекрояват и променят човешката психика. Именно скритата манипулация на съзнанието и подсъзнанието на индивида е един от основните мотиви в изложбата „Моноскоп“, споделя кураторът на проекта Петр Ваноус.


На 24 април 2025 г. изложбата Моноскоп ще бъде представена и във Филиал Бургас на Националната художествена академия.

Гостуването на изложбата в България се реализира с подкрепата на регион Централна Бохемия.

Програма

05 март 2025 - 12 март 2025 - Чешки център