Конгрес по футурология | Панелна дискусия за близкото бъдеще

Конгрес по футурология: панелна дискусия за близкото бъдеще на България и Европа през перспективата на историята, културологията, екологията и високите технологии. Датата е 10 юни /вторник/ от 19:00 часа, а мястото – любимото ни Читалище Мечталище.
Бъдещето вече започна. Дори в България (някои) вече живеем в него. Изкуственият интелект пише текстовете ни (но не и този), дронове водят войните ни, климатичните промени изглеждат факт, парите ни вече не са банкноти и монети, а абстрактни цифри в облачната памет на банките, а проблемите на нашата сигурност включват доскоро непознатите заплахи за личната ни информация в интернет. Сленгът създава своя реалност, писмеността се връща към корените си, тоест към дигитализация на древноегипетските йероглифи, защото все по-често ползваме емоджита и смайлита вместо препинателни знаци, а понякога – и вместо думи 🙂
Тиктака ли часовникът за окончателното самоунищожение на homo sapiens? Предстои ли пореден Залез на боговете? Как и кога стигнахме дотук? Ще разбираме ли света от 2035 година? А този от 2045? Ще бъдат ли нашите деца киборги? Как се татуира Левски на прасеца на чатбот? Трябваше ли да поканим ChatGPT на тази дискусия и да му задаваме въпросите си като на Делфийския оракул? Патриотично ли е да си геймър? От какъв джендър е спайуерът, който следи телефоните ни? Какво ще стане с напоследък така шумно рекламираните консервативни ценности в света на сякаш приятелски настроения Скайнет и на предсказания още от Станислав Лем Конгрес по футурология?
Нека чуем перспективата на двама (даже трима) историци, културолог, еколог и специалист по високи технологии, модерирани от журналист:
- проф. Веселин Методиев (НБУ), историк, съавтор на „Българските конституции и конституционни проекти“
- доц. Георги Лозанов (СУ), културолог
- Емил Джасим, историк
- д-р Тома Белев, еколог, лесовъд и експерт по опазване на природата
- Мартин Кадинов (гудгейм), IT-специалист, професионален геймър
- Модератор: Манол Глишев (OFFNews), журналист
*Входът за събитието е свободен. Освен на място, дискусията ще се излъчва и на живо в страницата на читалището.