Култура на прехода: образи на прехода в новата българска драма
На 20 декември е следващата лекция от поредицата Култура на прехода, инициирана съвместно с екипа на проекта Преходът след 1989. В тях се анализират не само обществено-политическите събития от периода, но и сложното им отражение в културата и изкуствата. След като доц. Михал Груев очерта динамичните историко-политически рамки на прехода, доц. Орлин Спасов направи направи обзор на медиите в този период, а доц. Ани Бурова описа литературните тенденции след 1989 г., вниманието ни се насочва към драматургията и театъра.
В декемврийското издание заедно с проф. Камелия Николова разглеждаме новото драматургично писане в България след политическата промяна през 1989 г. По време на лекцията научаваме повече за приликите и различията в посттравматичното развитие на театъра в следващите две десетилетия. Докато театърът, особено през 90-те години на миналия век, преживява бурно оживление и интензивна трансформация, то драмата се намира в дълбока екзистенциална криза, преди да намери своето място. Лекцията е с фокус върху основните интерпретации и образи на прехода в различните етапи от развитието на българската драма.
Лекцията с проф. Камелия Николова се състои на 20 декември от 18:30 в Театралната зала на Alma Alter. Модератор на събитието е доц. Ани Бурова, която оглави последната лекция от инициативата, посветена на литературата. Следващата среща е в края на януари и по-конкретно на 31.01, когато проф. д-р Ингеборг Братоева-Даракчиева е готова да ни потопи в образите на прехода от игралното българско кино.