Международен форум Бъдеще 2.0 – грамотността за демокрация

Целта на форума
На 22 октомври 2024 г. в София се провежда международният форум Бъдеще 2.0: инвестиции в грамотността за демокрация, устойчиво развитие и човешки капитал. Събитието се организира от фондация Четене, фондация Детски книги и сдружение Книги и четене, и има за цел да очертае връзката между намаляващите нива на функционална грамотност и техните дълбоки социални и икономически последствия. Водещи експерти в сферата на икономиката, образованието и човешкия капитал обсъждат важността на грамотността за изграждането на демократично общество и устойчиво развитие.
Проблемите на грамотността в България
Първият панел на форума е посветен на очертаването на проблемите, свързани с грамотността в България. Андреас Шлайхер от ОИСР представя видео, разглеждащо връзката между грамотността и социално-икономическото развитие. Илдико Отова от Нов български университет разглежда темата за популизма и дезинформацията в дигиталната ера, докато Надя Синигерска-Бохорова от Българската мрежа на Глобалния договор на ООН подчертава значението на четенето и критичното мислене за устойчивото развитие.
Чиро Авитабиле от Световната банка представя данни от Human Capital Index за България, като акцентира на възможностите за подобрение в образованието и ролята на грамотността за развитие на човешкия капитал. Д-р Паулина Коршнакова от IEA представя изводите от проучването PIRLS за овладяването на четенето и как контекстът влияе на образователните възможности.
Преглед на добрите практики в Европа
Вторият панел на форума разглежда успешни практики в Европа. Н. Пр. г-жа Кирсти Похянкука, посланик на Финландия, открива панела с приветствие, а Емми Якьо от Lukukeskus (Финландски център за четенето) представя финландските програми за ранно детско четене. Томас Клайнебринк от германската фондация Stiftung Lesen говори за Националния пакт за четенето в Германия, а Даан Бийки от EURead подчертава важността на мрежите за грамотност като носители на промяната в Европа.
Дискусията, модерирана от Елица Кънчева от bTV Media Group, обобщава добрите практики и как те могат да бъдат адаптирани и приложени в България.
Бъдещето на грамотността: инвестиции и следващи стъпки
Третият панел на форума е фокусиран върху бъдещето на грамотността и необходимите инвестиции за постигане на демокрация и устойчиво развитие. Сибина Григорова, управляващ редактор на Булевард България, изнася презентация, наречена Пътеводител из галактиката на българското GenZ, която изследва начините за ангажиране на младите поколения.
Следва дискусия с представители на различни организации относно дългосрочните стъпки за подобряване на средата в България. Сред панелистите са Валентина Стоева, д-р Виктория Бисерова, Спаска Тарандова, Диана Андреева, Десислава Алексиева, Доника Ризова и Яна Генова, които представят своите идеи за промяна и развитие на грамотността в България.