Претърпяхте многократни промени в състава. Кои сте към настоящия мо-
мент?
Основното ядро сме аз (вокали и китара) и Радослав Паунов (бас). Нямаме трети постоянен участник, викаме Андон Тръпков (барабани) за клубните си изяви. Вярно е, че търпим много промени, но тук, в нашия регион, е трудно дадена група да се запази в един и същи вид продължително време.
Пътят, който извървя Mindown от възникването си до първия албум, дълъг ли беше?
Много дълъг. Шест години минаха от сформирането на групата през 99-а до първия албум. Само за пример – ако сега тръгнеш да издаваш, не са нужни повече от три до шест месеца, дори и сам да си пишеш текстовете и музиката. Но това, само при положение, че имаш някакъв бекграунд в музиката, известен опит. Не ако сега прохождаш или за пръв път хващаш музикален инструмент в ръцете си.
Втори ще има ли?
Бяхме на крачка от влизането в студио за втори албум, когато ни напусна тогавашният барабанист и така ни се осуетиха намеренията. Едно подобно нещо неминуемо дърпа групата леко назад.
Кой пише текстовете?
Аз ги пиша. Всички текстове са мои.
А защо ги пишеш все на английски?
Как да ти кажа?… Когато слушаш само такъв стил музика – предимно американски и британски парчета, и после се опиташ да създадеш нещо подобно, е много трудно да го направиш на родния си език. Малко са песните – нови и стари, които ми звучат добре на български. Е, друго е да си Васко (Васил Найденов, бел. авт.), примерно, щото той си е за естрада, той си е типично българско звучене – и като мелодия, и като хармония. Самият аз за себе си не се чувствам комфортно все още да пея на български, някак си не ми звучи. Макар че, имам желание и пробвам някакви неща…
И какво?
Ми може пък и да се получи. За мен ще е много добре, ако успеем да направим някое парче от storytellеrs тип, защото долу-горе така е ориентирана нашата музика текстово, на български. Този тип писане и този тип разказване, в който има история, има и смисъл… Ще е супер, ще звучи добре.
Считаш ли групата за успяла?
Не. Какво означава успяла? Има ли въобще такава?
Ами, примерно, ако е участвала в някое музикално реалити, след това всичко драстично се променя…
Моето виждане за нещата е следното: най-грубо казано има два типа движения, два типа съществуване в тоя живот. Единият е този, който е под прожекторите, който има изяви по телевизията, който е продукт на нечие виждане и т.н., а другият е по-натуралният, по-истинският – не се появява в медиите, просто прави това, което счита за редно. Аз винаги съм смятал, че музикантите, които остават в някаква тишина, тези, които са извън прожекторите, са много по-стойностни.
Значи не гоните комерсиален успех?
Има хора, които пеят убийствено – да ти се плаче чак, и те никога няма да участват в каквото и да е реалити. Аз съм направил своя избор: прави това, което смяташ за добре, защото така се чувстваш по-добре! Пък дори и музиката ти никога да не стане популярна.
Какви са ви целите тогава?
Искаме да излезем от България. Но не да тръгнем към някое конкретно
място, а примерно да направим един двумесечен евротрип с бус.
Защото чужбината е школовка, или… ?
Там има някаква основа създадена и музикантите не допускат да паднат под нея. Обикалят клубовете и онези малки лейбъли, наречени индилейбъли, и кариерите им малко по малко тръгват нагоре.
И след този трип какво?
Никога няма да се върнеш същия. След него ти оставаш с контакти, оставаш с някакъв изминат път. Той те е обогатил неимоверно.
Never Mind
Mindown имат зад гърба си солиден музикален опит, безкрайно много участия на сцена, един реализиран албум и само положителни отзиви във форумите. Всъщност, всичко това, понастоящем се отнася основно за Антон Сариев – фронтмен и основоположник на групата, тъй като останалите музиканти там честичко се сменят. Посветен на идеята Mindown вече цели десет години, Антон не се отказва да търси, да експериментира, да опитва да реализира идеите си. Не иска да бъде медийна знаменитост и се аргументира. Както не иска и мнимата подкрепа на близки и познати, единствено от куртоазия. Предпочита да свири само пред истински фенове, пък било то и неколцина.