Онзи, който убие дракона (превод: Росица Цветанова; стр. 424, цена: 19лв) поднася ново предизвикателство на антигероя комисар Еверт Бекстрьом. Налице е убийство за разследване, а по време на предварителния оглед на местопрестъплението полицаите откриват: вратовръзка с петно от сос, чугунен капак на тенджера и най-обикновен чук с пречупена дръжка. Въпреки че строгите предписания на лекаря (който настоява Бекстрьом да промени нездравословния си начин на живот) заплашват да навредят на иначе безотказните му анализаторски способности, комисарят забелязва в случая нещо гнило, недостъпно за вниманието на редовите му колеги.
Роден през 1945, Лейф Г. В. Першон е не само именит писател, но и най-известният криминолог на Швеция, преподавател в шведската Полицейска академия. Носител е на няколко престижни отличия, в това число Стъклен ключ за най-добър скандинавски трилър, и e трикратен лауреат на наградата на Шведската академия на криминалните автори.

На 1 септември 2014 излиза от печат Онзи, който убие дракона – пореден роман от нашумялата шведска серия трилъри с протагонист Еверт Бекстрьом от Лейф Г. В. Першон.