Партньорства и общности за културно наследство | Форум на Проект Бузлуджа

На 8 и 9 април 2025г. София ще бъде домакин на Форум: Партньорства и общности за културно наследство. Събитието се организира от фондация Проект Бузлуджа и ще събере над 20 водещи лектори от 10 държави. Двата форумни дни ще започват в 9:00 часа и ще приключват в 17:30 часа. Форумът ще се проведе в зала Театър Гурко, ул. „Георги С. Раковски“ 108.

Форумът поставя във фокуса си въпросите как съвместната работа между държавни институции, неправителствени организации, бизнеса и местните общности може да допринесе за опазването и развитието на културното наследство в България. Какви са моделите за успешни партньорства? Как
гражданите могат да бъдат активни участници в процесите по съхранение и интерпретация на наследството? Ще бъде представен опит от България и Европа за комуникация и  интерпретация на противоречивото наследство и изграждане на мултиперспективни разкази.

Тази година програмата тематично е разделена в два дни и структурирана в
четири основни панела
, като участниците ще имат възможност да се включат в практическа работилница и редица дискусии:
Панел 1: Как държавата, бизнесът и НПО могат да работят заедно за културното
наследство? В първия панел ще бъдат представени и мащабните проекти: Центърът Кристо и Жан-Клод в Габрово от Маргарита Доровска и възстановяването на Централни хали от Ангел Димитров.

Панел 2: Как образователни институции и инициативи създават заедно
бъдещите експерти в сферата на наследството? В панела, посветен на образованието за културно наследство ще се включат арх. Антоан Бругюрол от Екол дьо Шайо, Франция. За традициите в образованието в България ще говори проф. Йорданка Кандулкова от УАСГ. Проф. Оля Харизанова от СУ ще представи върховия център Наследство БГ, а арх. Десислава Димитрова ще презентира създаването на Образователен център Брацигово.

Панел 3: Как се въвличат гражданите в опазването на културното наследство? В третия панел за въвличане на гражданите, арх. Дора Иванова от Проект Бузлуджа ще представи първи резултати от кампанията Неписани истории за Бузлуджа, в която всеки може да се включи до 9 април. Освен това, партньорите по международния проект ще представят своята работа и иновативни методи за въвличане на гражданите: д-р Рикард Конеса от Европейската обсерватория за спомени (EUROM) към Барселонския университет, д-р Лейла Синьорели и д-р Алесия Зампини от Болонския университет и Каталина Гаете от EuroClio, Нидерландия.


Панел 4: Как се развиват професионални и местни общности за наследство? С презентация за местни и международни сътрудничества проф. Йорг Хаспел, дългогодишен директор на Института за паметници в Берлин, ще открие последния панел, посветен на развиване на общности. В дискусията за ролята на професионалните общности ще се включат Ирена
Тодорова, директор на Регионалния център на ЮНЕСКО, арх. Петър Диков, председател на САБ, арх. Мартин Микуш, член на УС на КАБ, проф. Ивайло Банов, председател на КИИП София град, проф. Фантина Рангелова, председател на БАУПС.

Лектори и теми:

Форумът ще събере водещи международни и български експерти, представители на браншови организации, частния и публичния сектор, които ще представят добри практики и ще обсъдят иновативни решения за устойчиво управление, финансиране и развиване на културното наследство.

Проф. д-р арх. Тодор Кръстев, почетен председател на ИКОМОС България и международен експерт на ЮНЕСКО за Световното наследство, ще открие форума с лекция за изграждането на партньорски мрежи за наследство в България. Арх. Греам Бел, член на Управителния съвет на Европа Ностра, ще сподели своя дългогодишен опит в управлението на културни проекти и в подкрепа на граждански инициативи за опазване на културното наследство в цяла Европа.
Специално за събитието от Европейската комисия ще пристигне Жолт Соколай, зам.-ръководител на екипа отговарящ за България, към дирекция Регионални и градски политики. Той ще представи възможностите за опазване на културното наследство чрез програмите на Европейския съюз. Ана-Мария Митрои-Чиобича, старши съветник на Европейската инвестиционна банка, ще представи инструментите на банката, от които могат да се възползват културните обекти. Проф. Томас Данцл от Техническия университет в Мюнхен ще вдъхнови с примери в управлението на мултидисциплинарни екипи за опазване. Президентът на ИКОМОС Хърватия и директор на най-големия хърватски музей – Санин Михелич ще сподели своя богат опит за ангажирането на гражданите в опазването на културно наследство. Еуджен Вайда от Фондация на краля в Румъния ще представи една изключителна инициатива – Линейка за паметници, която спаси десетки обекти в Румъния с работата на доброволци и граждани. От българска страна ще бъдат представени успешните проекти Реките на София от Ани Коджабашева, Деветашко плато от Ива Таралежкова.