Посрещаме май с XIV софийски фестивал на науката
От 9 до 12 май се провежда четиринадесетият Софийски фестивал на науката, който за пореден път запознава търсачите на знания за света с последните иновации и откритията на признати експерти по теми като Здраве, Технологии, Космос, Наука и изкуство и Годишнини.
Домакин на фестивала и тази година е София Тех Парк. Там ни очакват вълнуващи срещи с учени и експерти, изложби, разнообразие от работилници и демонстрации, ексклузивна фестивална книжарница, филмови премиери на международни продукции, както и богата програма, насочена към учениците. Слушаме разкази на учени както от България, така и от Австрия, Белгия, Испания, Китай, Португалия, Турция, Украйна, Унгария, Франция и САЩ.
Зад проекта седи фондация Красива наука, като на фестивала са добре дошли, както големи, така и малки, които споделят любопитството към постиженията, движещи човечеството напред и влияещи върху живота ни. Лекциите и информацията са поднесени на достъпен и разбираем човек, така че да стигнат до възможно най-широката аудитория.
В Основната програма посетителите могат да изберат актуални теми от различни научни и технологични области. Заедно търсим отговори на въпроси като може ли астероид да ти съсипе деня, радиоактивни ли са глиганите, какъв е светът според роботите, как имунната система отвръща на удара на вирусите.
Участваме още и в разговори за потънали континенти на Земята и океани на луната Мимас, за древни фосили и бъдещите органи върху чип, за Вселената и всичко останало.
Акценти в тазгодишното издание е гостуването на проф. Томас Хертог – белгийски космолог, работил редом до Стивън Хокинг в Кеймбридж. Той е тук, за да представи новата си книга. По повод 120-годишнината от рождението на американския теоретичен физик Робърт Опенхаймер гост на фестивала е австрийският професор по радиохимия и физична радиоекология проф. д-р Георг Щайнхаузер. Д-р Лида Син от Китайския университет по геонауки (Пекин) пък идва, за да сподели как палеонтолозите използват различни технически методи за проследяване на динозаврите и възстановяването на техния свят.
Закриващото събитие на ХІV софийски фестивал на науката е посветено на най-вдъхновяващия проект на ХХ век – основаването на Европейския център за ядрени изследвания – ЦЕРН, както и годишнината от българското участие в него.
За Съпътстващата програма е планирана среща с 20 международни млади изследователи от програмата National Geographic Explorers, които избраха именно фестивала като място за насърчаване на български учени да се присъединят; Регионален технологичен форум „Инженери в действие“ на Университета за деца. Изложби тази година има на Музейко, Регионалния исторически музей – Русе, и антарктическия проект Картички от пощ. клон 1090.
Всяко събитие, подредено в хронологичен ред, можем да открием на уебсайта на фестивала. Там можем да разгледаме събитията по теми, дати или по азбучен ред.