Псевдоприрода | Българският павилион на Венецианското архитектурно биенале 2025

Българският павилион на 19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура 2025 представя ПСЕВДОПРИРОДА – експериментална инсталация на границата между природата и технологиите, реалността и симулацията. Концептуализиран от архитект Ясен Марков, проектът поставя под въпрос бъдещето на устойчивостта в свят, в който природните процеси все повече се медиират от изкуствения интелект и човешката намеса.

В основата на ПСЕВДОПРИРОДА стои поразителен контраст: двор, покрит със сняг, в разгара на лятото във Венеция. Снежна машина, захранвана от слънчева енергия, произвежда изкуствен снеговалеж – само за да затрупа самите панели, които я поддържат. Слънцето става едновременно създател и разрушител, задвижвайки системата и същевременно заличавайки собствената си работа. Този саморегулиращ се цикъл разкрива крехкото равновесие на устойчивите технологии: колкото по-силно е слънцето, толкова по-ефективно работи системата, но с натрупването на сняг производството на енергия се забавя, изисквайки непрекъсната адаптация към променящите се условия. Проектът задава фундаментални въпроси: Контролираме ли природата, или просто
балансираме на ръба на нейните постоянно изменящи се сили?

Във вътрешната част на павилиона абстрактна интерпретация на традиционната българска дневна кани посетителите в пространство за размисъл, дискусия и колективна мисъл. Одаята, която някога е била сърцето на българския дом, винаги е била място за разговори, взаимодействие и обмен на идеи – сега преосмислена като точка на среща, където природен, изкуствен и колективен интелект се събират, за да оформят нови възможности за бъдещето.

В центъра на помещението трепти виртуално огнище, генерирано от изкуствен интелект,
но лишено от топлина, подчертавайки изкуствеността на това реконструирано обкръжение. Изработен на ръка килим от художничката Роузи Ейсор вплита традиция и дигитална естетика, засилвайки диалога между органичното и синтетичното. Както крехкият баланс навън непрекъснато се променя между слънце, сняг и енергия, така и одаята отразява сложната борба за хармония между различните форми на интелект. Килимът на Ейсор илюстрира това напрежение чрез три митологични чудовища, заключени в битка и обвързани от змия – алегория за сложната и понякога противоречива връзка между човешкия, изкуствения и екологичния интелект.

Естетиката на инсталацията умишлено напомня строителен обект – тухли, алуминиеви профили и поликарбонатни елементи подчертават човешкия произход на климатичния парадокс. Тази груба естетика разкрива временния и понякога хаотичен начин, по който се намесваме в природните системи, подчертавайки напрежението между контрол и несигурност. Външните физически интервенции нарушават естествените баланси, докато вътрешното пространство се превръща в място за размисъл, където предизвикателството за възстановяване на равновесието става ментално и колективно усилие. ПСЕВДОПРИРОДА ясно показва: както оформяме външния свят, така и
способността ни да се справяме с противоречията, които създаваме, започва отвътре.

ПСЕВДОПРИРОДА е повече от архитектурен експеримент – това е призив да преосмислим своята роля в оформянето на света. Докато границите между природата и технологията се размиват, проектът излага на показ парадоксите, които създаваме, и крехките баланси, които поддържаме. Устойчивостта вече не е само въпрос на запазване, а на адаптация, преосмисляне и динамично взаимодействие между човешката изобретателност, изкуствения интелект и силите на природата.

Ясен Марков е архитект и дизайнер, базиран в Мюнхен, Щутгарт и София. Завършил Университета в Щутгарт, работата му обхваща академични, корпоративни и експериментални проекти. Той е преподавал във водещи институции, като Техническия университет в Мюнхен и Архитектурната асоциация в Лондон. Като съосновател на IMPERIA Holding Group и CEO на Technobeton, той развива експериментални архитектурни и артистични проекти, изложени в цяла Европа. Проектите
му предизвикват традиционните наративи, ангажирайки се с културни трансформации и развиващата се връзка между природата и изкуствения интелект – подход, който продължава да се разгръща в ПСЕВДОПРИРОДА и отвъд.


На 4 април от 17:00 ч. в Cafe No. 8 (ул. “6-ти септември” №8) е официалното представяне на проекта Псевдоприрода – Българският павилион на 19-ото Международно архитектурно биенале във Венеция през 2025 година. Събитието включва разговор с куратора арх. Ясен Марков, въведение в концепцията и процеса на разработка и частична демонстрация на инсталацията.