RAW PERSPECTIVES
В Raw Perspectives навлизаме в един суров свят на противоречия: красота и разпад, свято и профанно, лично и колективно. Тази изложба приканва зрителите да се изправят срещу фрагментираната реалност на съвременното съществуване, където изкуството, технологиите и човешкият опит се сблъскват по неочаквани начини.
Произведенията, представени в изложбата са вдъхновени от суровата поетика на художника и отразяват пейзаж, оформен от изрязани с плазма метали, приглушени стонове и сплескани отпадъци – метафоричен “град кула”, в който смисълът едновременно се търси и отхвърля. Скулптурите, инсталациите и мултимедийните произведения изследват човешкото състояние като непрекъснато изкачване и падение, като борба за съчетаване на мимолетната красота с екзистенциалния абсурд.
Raw Perspectives поставя въпроса за същността на изкуството в епоха, в която границата между творчество и консумация е размита. Изкуството огледало ли е, което отразява нашите страхове и копнежи? Или е бягство – сладкиш, който да ни разсейва от тежестта на съществуването? Произведенията на художника ни приканват да се борим с тези въпроси чрез материали, които блестят и ръждясват, будят доверие и подозрение, и ни предизвикват да видим поезията в противоречията.
Изложбата се движи между хумор и отчаяние, представяйки обекти, които са едновременно индустриални и интимни, хаотични и прецизни. Те улавят ритъма на свят, обсебен от тенденции, но копнеещ за постоянство – свят, в който ние сме както създателите, така и отхвърлените.
Чрез Raw Perspectives си припомняме фундаменталния човешки стремеж да създаваме, разрушаваме и възстановяваме смисъл в един безкраен цикъл. Това е покана да видим не само красотата в суровото, но и суровостта в красотата – отражение на живота такъв, какъвто е: несъвършен, мимолетен и дълбоко жив.
Тодор Рабаджийски е визуален артист с богато академично и професионално образование в областта на изкуствата. Завършва Националното училище за изящни изкуства „Илия Петров“ през 2018 г., а след това продължава обучението си в Кралската академия за изящни изкуства в Хага, където през 2022 г. получава бакалавърска степен по изящни изкуства. Практиката му обхваща множество медии и често изследва теми като памет, идентичност и съвременна социална динамика.