Стени на Солидарност – 35 години от падането на Берлинската стена
Европейска Солидарност в Центъра на Фестивала
Падането на Берлинската стена е историческо събитие, което променя хода на историята не само за Германия, но и за целия свят. За да отбележат 35-ата годишнина от това значимо събитие, Културният център на Софийския университет и сдружение Център за четене и култура организират първия Фестивал за европейска солидарност. Този фестивал ще обедини над 20 събития, провеждащи се от октомври до декември в София. Темата на фестивала, както и на международната конференция, е стени. Именно тази конференция вдъхновява създаването на фестивала и се превръща в негово централно събитие.
Тематични Фокуси: Защо днес строим нови стени?
Фестивалът и конференцията имат обща цел – да повдигнат важни въпроси, свързани с настоящето и бъдещето на Европа. Един от ключовите въпроси е: Защо през 1989 г. събаряхме стени, а днес мнозина предпочитат да ги изграждат отново? Организаторите насочват вниманието към промените в принципите на либералната демокрация и предизвикателствата пред глобалния ред, основан на човешките права.
Манифест на фестивала е гласът на Александър Кьосев
Солидарността е нещо повече, подчертава Александър Кьосев, професор по културна история и директор на Културния център на СУ, в своеобразен манифест на фестивала. Той отбелязва, че допреди няколко години изглеждаше, че Европа е преодоляла вековната си враждебност и е постигнала мир. След дълъг процес на обединение, 27 страни вече имат общи законови и административни рамки, осигуряващи свободно движение и обмяна на хора и идеи. Но събитията от последните години, като финансовата криза, миграционните вълни, Брекзит, пандемията и войните в Украйна и Близкия изток, издигат нови стени.
Кьосев допълва, че солидарността е повече от институции. Тя изисква емоционална връзка между европейците, усещане за ние и готовност за взаимна подкрепа. Това предполага и културен проект, който обединява общото наследство и културна съдба на Европа.
Разнообразие и солидарност в практика
Фестивалът няма амбиции да предложи директни решения, но поставя задачата да тематизира и практикува многообразието и солидарността. Събитията са свързани с общи проблеми, които разглеждат преградите, които ни разделят, и мостовете, които ни свързват. Сред организаторите и партньорите са повече от 15 международни организации, държавни институции и културни центрове.
Първи събития и акценти
Фестивалът започва с дискусия на 7 октомври, посветена на книгата на Серхий Плохий – Изгубено царство: История на руския национализъм от Иван III Велики до Владимир Путин. Събитието ще се проведе в Театралната зала на Софийския университет. Участие ще вземат преводачката Невяна Андреева, историците доц. Алексей Кальонски и гл. ас. Евлоги Станчев, както и журналистът Бойко Василев. Модератор на събитието ще бъде проф. Александър Кьосев.
Основни събития през ноември
Ноември ще бъде най-интензивният месец от програмата на фестивала. Важен акцент е музикалният пърформанс Ростропович срещу Стената, който ще се състои на 11 ноември пред Мемориала на Берлинската стена в парка на НДК. На същата дата преди 35 години, руският виолончелист Мстислав Ростропович изпълнява импровизиран концерт пред рушащата се Берлинска стена. Този символичен жест ще бъде възпроизведен от проф. Анатоли Кръстев, един от най-известните български виолончелисти.
Международната конференция Стени
Международната конференция „Стени“ ще се проведе от 11 до 13 ноември, като в нея ще участват над 30 учени от различни страни. Сред тях са Пол Бетс, професор по модерна европейска културна история в Оксфордския университет, политологът Джей Роуел, и Иван Кръстев, политолог и председател на Центъра за либерални стратегии в София. Конференцията ще включва три дискусионни панела, посветени на артистичната, дипломатическата и журналистическата перспектива по темата „стени“.
Литературни срещи и филмови прожекции
Есенните Литературни срещи на фондация „Прочети София“, ще се проведат под мотото Това е стена, цитирайки стихотворението на Борис Христов. Сред гостите ще бъдат руският журналист Михаил Зигар, писателят Георги Господинов, както и Катя Петровская и Джаки Томе.
Още през 16 октомври ще се състои дискусия, посветена на романа Фердидурке на полския авангардист Витолд Гомбрович, която ще се проведе в Полския институт в София.
Филмовите прожекции също са част от програмата, като една от тях е пълнометражният дебют на германската режисьорка Анника Пинске – Всички говорят само за времето, който ще бъде представен на 30 октомври в Театралната зала на Софийския университет.