Тихи речи на Полин Бодри и Ренате Лоренц в галерия Структура
На 21 ноември от 18:30 ч. изложбата Тихи речи се активира с участието на група пърформъри, ръководени от Войн де Войн: Жана Пенчева, Елица Матева и Виктор Странски.
Изложбата изследва властта, удоволствието и политическия отпор чрез комбинации от обекти, танцови движения и човешки взаимодействия. В една от инсталациите микрофони, закупени в България, съхраняват следи от публично говорене и пеене по времето на социализма.
юhttps://programata.bg/gradat/тихи-речи-на-полин-бодри-и-ренате-лорен/
Видео творбата Silent (2016), показана през 2021 г. на Sofia Art Projects Vol. 1, представя безмълвна фигура пред редица микрофони, символизиращи мълчанието като израз на уязвимост и съпротива. Инсталациите Скулптури с микрофони подчертават значението на колективното творчество.
Полин Бодри и Ренате Лоренц работят заедно от 2007 г., предизвиквайки традиционните норми чрез иновативни композиции и хореографии. Вдъхновени от социолога Едуар Глисан, те защитават правото на непрозрачност като форма на съпротива срещу прекомерната прозрачност и унификация.
Филмът, включен в швейцарския павилион на Венецианското биенале през 2019 г., представя изпълнители като Джули Кънингам, Вернер Хирш и други. Камерата непрестанно се движи, а движенията на танцьорите често са обърнати – физически или дигитално. Това предизвиква усещане за времева неяснота. Филмът е вдъхновен от жените в кюрдските партизански организации, които носели обувките си наобратно, за да заблудят врага, като оставят следи в обратна посока.