Трета научна конференция на Българската федерация по кунг-фу и тай-чи

За трети път Българската федерация по кунг-фу и тай-чи организира Трета научна конференция „Проект за научно изследване на кунг-фу“. Тя се провежда на 6 и 7 декември от 11:00 часа в зала 2 в сградата на община Поморие (гр. Поморие) на ул. Солна №5.

В конференцията участие вземат екип от изследващи преподаватели на Българската федерация по кунг-фу и тай-чи, експерти, младши изследователи в сдружение Мъдрост и сила, и учители, треньори и шампиони на национално и световно ниво, членове на федерацията.

По време на конференцията е предвидено представяне на изданието Специализирана подготовка за действие в екстремални ситуации в тренировките по кунг-фу. Това издание представлява сборник с разработени теми и научни доклади, резултат от усърдната работа на екип от експерти, преподаватели, треньори и състезатели с високи спортни постижения в бойните спортове, чийто стремеж е да проучат и разкрият потенциала на кунг-фу за развиване на физически, психически и социални умения, способстващи подготовката за справяне със сложни и извънредни ситуации.

В наши дни, когато сигурността и готовността да се справим с екстремни обстоятелства стават все по-важни, кунг-фу се явява като ценен инструмент за подготовка. Съчетавайки в себе си физическа сила, гъвкавост, дисциплина и духовна насоченост, това бойно изкуство и спорт ни предлага уникален начин за развитие и подготовка, който привлича вниманието на многобройни специалисти и практикуващи.

В сборника откриваме разнообразие от теми и научни анализи, които обхващат различни аспекти на това учение – от историческите корени до съвременните приложения. Книгата е разделена на няколко части, като в първата фокусът е върху социалните и културните функции на кунг-фу, както и на неговото влияние върху менталното и емоционално състояние на практикуващите. Трудовете, разработени в тази част от книгата, са изготвени със съдействието на експерти от сдружението Мъдрост и сила.

Чрез практически примери и научни изследвания, проведени от изследващите преподаватели на БФКТ, разгледани в Част втора, се докосваме до възможностите за прилагане на научните познания и умения от тренировките по кунг-фу в реални ситуации. Изследването включва две групи ученици, като се прилагат методи за формиране на готовност за преодоляване на екстремни ситуации в експерименталната група. Методиката включва комплексен подход, съчетаващ проучване на литературни източници, измерване на индикатори и въздействия, както и моделиране чрез математико-статистически методи.

Последните страници са посветени на информация за новите секции в уебсайта на Федерацията и функционалността на разработен софтуер по програмата на проекта, насочен към менажиране на спортни организации, чрез който могат да се създават събития (изпити, семинари, лагери, състезания и др.), да се картотекират състезатели, треньори и състезателни правилници, да се води статистика и да се правят справки, да се генерират състезателни жребии, както и да се ръководят състезателни срещи.

Информацията в този сборник е насочена към широка аудитория – от академични изследователи и преподаватели до студенти, спортисти и всички, които са заинтересовани от обогатяване на своите знания и умения при реагиране в екстремни ситуации. Повече за проекта можем да видим тук.