Урок по история

Нашият прескъп град понякога ни отчайва – мрънкаме, когато няма къде да паркираме, изказваме се остро, като шляпнем в някоя локва или ни облее плочка капан, едвам кретаме по тесните тротоари и винаги, ама винаги сме недоволни от градския транспорт. Наред с всички тези неудачи обаче градът ни си го бива. Винаги има къде да изпиеш едно питие, а криволичещите улички, приятни за безцелна разходка, не са малко. Понякога тези симпатични сокаци обаче се вият из някой малко познат столичен квартал. Защо не пробвате стръмните улички в Лозенец например, павираните пътища из Банишора или тези из квартала с малко смешно име Разсадника? За да ви улесним, ще ви върнем назад в историята и ще ви разкажем това-онова за всеки един от тези квартали, а опознавателната обиколка ще оставим на вас.
Банишора ни е един от любимците. Харесваме го заради печалната му известност. Оказва се, че кварталът се е появил със заселването на бежанци от Македония. Според едни източници името му е старо-прастаро и означава “бавно течаща вода”, според други идва от “бойниш” (укрепено място за отбрана), тъй като кварталът вероятно е бил най-отдалеченият отбранителен ъгъл на някогашния Средец. По-склонни сме да повярваме на второто, имайки предвид какви бойни хора живеят там.
Името на Разсадника се е появило малко иронично. Общинските власти опитали да предотвратят разрастването на града, като построят огромен разсадник. След войните обаче нямало алтернатива, освен да парцелират мястото и да го разпродадат на ниски цени на македонски преселници и бедни софиянци.
В съседство на Разсадника пък се появила ромската махала Татарли, където местна атракция била кръчмата Циганка една. Там пеела красавицата Кева, заради която прииждали софиянци от четирите краища на града.
Кева отдавна я няма, кръчмата също, а в Татарли по-добре не ходете. Има обаче предостатъчно други местни забележителности, които да опознаете и обикнете.