Марина Цветаева започва да пише поезия още в детските си години и постепенно това се превръща в смисъла на живота й. За нея да пишеш означава да живееш – именно в това тя влага цялото си същество. Стихията, с която се отъждествява е огънят, а силата в която вярва – любовта. Обърната към вътрешния си свят и самобитната си душевност не успява да изгради връзка с реалния живот. Това противопоставяне на вътрешно–външно, материални грижи–духовно търсене, е ключово за поетесата.
Живот в огъня е книга преди всичко за любовта и силата на човешкия дух. Изданието съдържа лични тетрадки, любовни и приятелски писма, както и други изповедни документи, в които се разкрива вътрешния мир на талантливата поетеса. Цветаева умира, така и не успявайки да събере записките си в книга. Роденият в България френски литературовед и философ Цветан Тодоров с много любов и вещина, подрежда и коментира изповедните й документи, групирани в рамките на няколко големи хронологични раздела. Така пред читателя се разкрива разтърсващият разказ на поетесата за живота й и времето, в което живее. Трагичната й съдба е пряко свързана с тогавашната история на Европа, белязана от световните войни и установяването на тоталитарни режими.
Цветан Тодоров е световноизвестен философ и литературовед, лингвист, семиотик, литературен критик, историк на философската мисъл и културолог. Смятан е за един от най-изтъкнатите световни интелектуалци.


Марина Цветаева (1892-1941) e една от най-големите поетеси на 20 век. Красивите й, предизвикващи възхищение стихове са добре познати, както в Русия, така и по целия свят, но за личния живот на тази необикновена жена се знае малко. В книгата Живот в огъня (ИК Изток Запад) видният философ и литературовед Цветан Тодоров разкрива малко известни факти и подробности от изпълнения с повратности и страдания, но и с много любов и поезия живот на Цветаева.