Значи сте от Чили, а?: Вкусът на Чили
Мда. Сигурно е много интересно да си от толкова тънка и дълга страна (само за информация: най-дългата страна в света е Бразилия, която бие Чили с 95 км), но не е безинтересно и какво хапват чилийците почти всекидневно, почти през цялото време на годината. Емпанадас са пържени или печени, ами… банички, които най-често се пълнят със сирене, морски дарове или смес, наречена пино, приготвена от говеждо, маслини, яйца и лук. Обикновените емпанади се хапват целогодишно, но домашната емпанада де пино е една от ключовите традиционни храни, сервирани по време на чилийските Fiestas Patrias (национални празници, чествани през септември). Тестото за емпанадите е бързо и лесно и може да се приготви предварително и да се съхранява в хладилник, а пиното има най-добър вкус, ако е направено предишния ден и оставено да отлежи през нощта. Другият ни ценен съвет е, че макар да изглеждат като банички, емпанадите много си вървят с вино.
Mote Con Huesillos за лятото
През знойното чилийско лято всички градски улички се изпълват с колички, предлагащи на минувачите глътка свежест: Mote Con Huesillos. Плодовата безалкохолна напитка, съдържаща пшеница, изсушени на слънце праскови и гъст сироп с кехлибарен цвят предлага доста нетрадиционна (за не-чилиеца) комбинация от вкусове. За да си приготвим сладкото питие, първо ще трябва да накиснем сушени праскови във вода за една нощ. След това ще ги сварим в сироп от карамелизирана захар, канела и вода и ще го оставим да се охлади. Когато сме готови за сервиране, ще напълним чашата с пшеница, ще добавим прасковите и накрая – щедър черпак от сиропа. Чилийците консумират Mote Con Huesillos, като отпиват или просто загребват (сякаш хапват десерт) с лъжичка. Напитката е толкова емблематична за чилийската кухня, че дори има поговорка: Más Chileno que un Mote Con Huesillos (по-чилийски и от Mote Con Huesillos).
Curanto за гладните
Curanto е едно от най-автентичните чилийски ястия. Ако се заровим назад в историята, ще открием, че се е приготвяло, като се е изкопавала дълбока дупка, в която се поставяли нажежени до червено камъни. В дупката се мятало и стабилно количество морски дарове, месо и зеленчуци. Покривала се е с листа от специално растение и така се превръщала в нещо като гигантска тенджера под налягане. Вие, разбира се, ще използвате истинска тенджера (съществува опцията ястието да се приготви и на скара), която ще напълните догоре с миди, стриди, наденица, картофи, пиле и свинско. Към тях се прибавят листа от зеле, чесън и бяло вино. Предупреждаваме ви съвсем чистосърдечно. Това е толкова много храна, че свят да ти се завие. Бъдете гладни!