Звезден прах: Следи на сътворението | Ratio вторник

Каква история разказват частиците от Космоса
Космосът не е просто празно пространство – той е изпълнен с прах. Но не какъв да е, а звезден – миниатюрни частици, които носят в себе си историята на звездите, планетите и дори на нас самите. Как тези микроскопични частици разкриват тайните на Вселената? Какво можем да научим за формирането на звездите, еволюцията на галактиките и условията, които са направили възможен живота?
На 8 април Ratio ни кани на събитието Звезден прах: Следи на Сътворението, което ни отвежда на пътешествие сред междузвездните облаци, за да разберем как се формира материята, от която сме изградени. Ще си зададем въпроса: ако твърдението Всички сме направени от звезди не е просто поетична метафора, а научен факт – какви следи носим от дълбините на космоса?
Гид в това космическо изследване ще бъде д-р Петя Янчулова Мерика-Джоунс – астрофизик от Научния институт за космическия телескоп в Балтимор, САЩ. В момента тя е гост-изследовател в катедра „Астрономия“ на Софийския университет като фулбрайтов стипендиант и постдокторант по националната програма „Млади учени и постдокторанти“.
По време на събитието ще научим какво представлява междузвездният прах и как учените го изследват, как се създават първите химични елементи и как се разпространяват в космоса, откъде идва материята, която изгражда планетите и живота и какво разкриват телескопите за праха, обгръщащ новородените звезди.
Ако сте любопитни от какво е съставена Вселената и как малките прашинки могат да ни разкажат великите ѝ истории, не пропускайте“Звезден прах: Следи на Сътворението на 8 април от 19:30 ч. в клуб Строежа.