Homo Deus
От 12 април в Гьоте институт България можем да разгледаме най-новата изложба на Марта Джурина, Пиа фом Енде и Денис Рудолф. HOMO DEUS разглежда етични категории и екзистенциални дилеми в контекста на технологиите и еволюцията през погледа на съвременното изкуство. Осъществяването на събитието е в сътрудничество с галерия Scope BLN, Берлин, с куратор Борис Костадинов.
Идеята за изложбата е вдъхновена от темите за технологичния триумф и етичните дилеми, разглеждани в книгата Homo Deus от Ювал Ноа Харари. Книгата провокира размисли за бъдещето на човечеството, бързо еволюиращо от Хомо сапиенс към Хомо деус – или богоподобни общества, способни да манипулират биологията и смъртността/безсмъртието си.
Изложбата HOMO DEUS задава въпроси за същността на съществуването и търсенето на смисли в един свят, управляван от алгоритми и изкуствен интелект.
В рамките на изложбата Денис Рудолф представя Изкуствените богове Europa и Hermes. Те се превръщат в мощна метафора на комплекса от взаимовръзки: история/изкуство/митология/религия/общество/технологии. Неговата живопис се разгръща чрез специално приложение, което посетителите могат да изтеглят и използват, за да наблюдават какво ще се случи около тях. Абстрактните картини се превръщат в нещо съвсем не-абстрактно, когато то е видяно през дисплея на смартфоните ни.
Докосването на човешкото с технологичното в буквален и преносен смисъл разглеждаме и в работата на Марта Дужрина. Touch Stream е специално създадено приложение, което е вдъхновено от технологията на смартфоните, като недостатъчно използвано естетическо пространство. Произведението се основава на интерактивния потенциал за визуализация, породена от човешкия допир с екрана. В шест „хореографии“ зрителите са „водени“ от техните докосвания, които създават изображенията.
I am Survivor от Пиа фом Енде, вдъхновена от интернет феномена Pepe, тя показва човекоподобна жаба в различни емоционални състояния. Произведението се занимава с моделите на самотата, агресията, омразата и радостта и критично коментира „пандемичността“ на някои интернет феномени и крехките граници между онлайн и офлайн световете. Друга работа – Become God, представлява интерактивно VR изживяване, чрез което зрителят се изправя пред предизвикателствата на божествеността, безсмъртието и всемогъществото.
Имаме точно един месец до 12 май, за да разгледаме нетипичните творби.