Като шепот (Поетично политическо)
От 12 март до 26 май в Софийската градска художествена галерия ни очаква изложбата Като шепот. Тя представя селекция от 11 артисти от 8 държави, чието творчество може да се определи като „поетично политическо“.
Водещото за тази практика е, че търси поетиката в трудната реалност и се интересува от състоянието на духа в политическата сфера. Вместо дидактика това изкуство предлага преживяване и иска да създаде у зрителя чувство, а не рационална забележка, защото вярва, че именно чрез преживяване хората могат да се свържат както помежду си, така и с даден казус.
В експозицията се срещаме с някои от пионерите в поетично политическото изкуство като Бас Ян Адер (Нидерландия) и Етел Аднан (Ливан). Участват още и редица съвременни художници, посветили се на жанра, това са Ела Литвиц (Израел), Петрит Халилай (Косово), Ариел Райман (Южна Африка), Шейла Камерич (Босна и Херцеговина), Натали Чеш (Германия), Давид Хорвиц (САЩ) и Дритон Селмани (Косово). В изложбата има и българско участие в лицето на Правдолюб Иванов и Боряна Венциславова.
Заглавието на изложбата е заимствано от песента на Трейси Чапман – TaIkin’ Bout a Revolution (Говорейки за революция), в която тя пее: „Не знаеш ли, че те говорят за революция, която звучи (като шепот)“. Песента е написана, когато певицата е едва на 16 години, и за нея тя казва следното:
„Революцията ще се случи по един или друг начин. Аз се надявам на бавна, постепенна промяна към по-голяма справедливост. Насилието винаги е губещо за всички страни! Ако строгите икономии и расовото разделение продължат, ако се допусне да продължат нивата на бедност в световен мащаб, ще има разплата. Трябва да се вслушаме в шепота“.
Имаме време до края на май да разгледаме селекцията от акварели, принтове, обекти, инсталации, видео и звук.