Li-ber-ta-te! Cво-бо-да! Free-dom!

Жанр: живопис

Фондация ArtSociety в партньорство със Съюза на българските художници кани обществеността на изложба, на която се обсъжда близкото историческо минало на Румъния и България в контекста на 35-годишнината от падането на комунизма в Източна Европа.

Изложбата ще бъде открита в галерия-книжарница „София Прес“ на 2 септември от 18.00 ч. с куратор Александра Мицева.

Li-ber-ta-te! Cво-бо-да! Free-dom! е концептуална изложба, която представя за първи път в София около 20 румънски художници. Сабин Балаша, Феликс Афтене, Андрей Чинтила, Ирина Драгомир, Ондин Слимовски, Жорж Мазилу, Михай Мурешан и Роберт Льоринц са само част от тях – от утвърдени до млади автори, отразяващи няколко фази на румънското съвременно изкуство.

Изложбата разглежда визуално близкото минало на Румъния, като представя илюстративни художествени интерпретации на начина, по който приемането на собствената история, въпросът за свободата и разбирането на личния опит в един свят на преход са въпроси, които интересуват румънския артистичен свят.

Свободата, разгледана от различни ъгли чрез различни средства

Идеята за свободата е разгледана от множество гледни точки, като до известна степен се поставят фундаментални въпроси, които изследват значението на свободата 35 години след разпадането на Съветския блок. Избраните художници разглеждат идеята за свободата от различни ъгли, като улавят различни теми като интимност, мечтателност, бунт, мъка, лиризъм или самота.

Много от представените творби най-често се интерпретират чрез метафори и символи, но понякога, както при Джордже Ангелеску, препратките към реални исторически събития или герои задържат зрителя в драматичното (независимо близко или далечно) минало.

От друга страна, творбите на Феликс Афтене, Ирина Драгомир, Жорж Мазилу и Ондин Слимовски отразяват свободата, разбирана като вътрешно преживяване, въпреки всички ограничения, или свободата, възприемана като форма на бягство в света на въображението и мечтите. Сабин Балаша, Андрей Чинтила и Марсел Гугуяну са вдъхновени от темата за интимността като пространство на неприкосновена, но крехка свобода. За разлика от тях, творбите на Петре Величу, Хайди Тредник, Октавиан Йоан Пенда, Михай Мурешан и Роберт Льоринц се съсредоточават върху теми като мъка, страдание, отчуждение и самота, поставяйки въпроса за границите на индивидуалната свобода и трудността да се намери смисъл в един постоянно променящ се свят.

В допълнение към разнообразието от гледни точки, от които е разгледано понятието за свобода, друг уникален аспект на изложбата е разнообразието от изобразителни средства – от абстрактна живопис до фигуративно изкуство, от рисунка до скулптура и обект. Същевременно подборът на художниците е доста широк – от утвърдени до млади автори, преминавайки през няколко фази на съвременното изкуство и отразявайки кураторската визия, възприела смел дискурс за свободата.

Програма

02 септември 2024 - 29 септември 2024 - Галерия-книжарница София Прес