Образованието е придвижване от мрак към светлина
На 26-ти ноември тази година приключи 18-то издание на Биеналето на Архитектурата във Венеция. Веднага след неговия край в Топлоцентрала – Куб можем да видим изложбата Образованието е придвижване от мрак към светлина, която представи страната ни на международния форум.
Във Венеция тя е посетена от над 26 000 човека, като множество отзиви за темата и за самия павилион се появиха както в международната, така и в българската преса. Експозицията е адаптирана за пространството на Топлоцентрала, като специално за показването ѝ в София е разработена нова част, разкриваща процеса на създаване и комуникиране на първоначалната идея на проекта.
През последните 30 години населението на България намалява с бързи темпове. Заради обезлюдяването все по-малко деца посещават учебни занятия. Всяка година десетки училища затварят врати. Някои от сградите са ремонтирани и преустроени в жилища или хотели. Повечето от тях остават празни. За първи път в човешката история продължителен спад на населението е резултат от стареене, а не на процеси като глад, война, болести. Множество изследвания показват, че в следващите години населението на планетата ще намалее или най-малко устойчиво ще забави ръста си. Последиците от обезлюдяването са много и могат да бъдат както положителни – подобрения в околната среда и климата,така и плашещи – сценарии свързани с икономическа, политическа нестабилност и социален разпад.
Какви са проблемите, които води след себе си обезлюдаването?Как да подходим към регионите с намаляващо населенеи, каква е ролята на селските региони, как може да се промени училището и какво е неговото бъдеще?
Изложбата търси отговори на тези въпроси и изследва едно различно бъдеще, в контекста на упадък на малките населени места и бягство от селските райони. Представяйки работата на фотографа Александър Думарей, павилионът предоставя платформа за дебати и възможни сценарии за бъдещето.