София-Инстанбул: мост на изкуството | Творби с истории на българо-турски художници

Проектът е артистична инициатива, която обединява София и Истанбул чрез серия от изложби, представящи съвременното изкуство и личните истории на творци от българо-турски произход. Част от тях – художници, скулптори, графици и дизайнери, днес творят в България, други – в Турция, или между двете държави. Инициативата цели дългосрочно културно сътрудничество и обмен между двата града, като през 2026 изложбата ще гостува в артистичния район Бейоглу в Истанбул.

В експозицията ще бъдат показани творби на Камбер Камбер, Зиятин Нуриев, Кеазим Исинов, Исмет Чавушоглу, Валентин Асенов – Хъкъла, Айнур Каплан, Павлина Копано, Сейфетин Шекеров, Бехчет Данаджъ, Ферит Язъджъ, Танер Мерт, Джошкун Сами, Шенол Подайва, Фахрие Камбер, Месрур Сабит, Шевкет Сюнмез, Айхан Четин, Бурчин Башар, Ертaн Алeв, Ямур Станкулов, Нуркан Нуф, Шабан Окан, Гюлерджан Еминова и Неджми Мурат, които вплитат лични истории, културна памет и артистичен израз, разбираем отвъд езиковите и национални граници в своите произведения.

Куратори на изложбата са Юлия Върбанова и д-р Росица Гичева-Меймари.

Програма

04 декември 2025 - 03 януари 2026 - Съюз на българските художници Шипка 6