Отново свързани чрез киното на София Филм Фест 2023

Големият екран ни сплотява за 27-и път от 16 до 31 март в рамките на тазгодишното издание на София Филм Фест. Именно магията на киното е тази необуздана свързваща сила, която възобновява вярата ни в доброто и стойностното в нашето съществуване и независимо кои сме и откъде идваме, тя ни подтиква да оценим наново връзките помежду си. Това е основното послание на фестивала, а що се отнася до филмите, които гледаме в избрани киносалони и онлайн на платформата Neterra.tv, няма да липсват вълнения, изненади, дългоочаквани премиери и именити международни гости.
Традиционно освен в столицата София Филм Фест пристига и в Пловдив (от 17 март до 2 април), Варна (от 24 март до 2 април) и Бургас (от 30 март до 7 април). Предварителната програма стартира още на 10 март в Дом на киното и Чешкия културен център с ретроспективи на Милчо Манчевски, Ян Сверак и Фолкер Шльондорф. С новия филм на последния от гореизброените протича официалното откриване на 16 март в Зала 1 на НДК. От 19:00 гледаме неговия Повелителят на горите със силен екологичен подтекст и мисъл за околната среда, която прескача от екрана в реалния живот. С всеки закупен билет за прожекцията ще бъдат засадени 5 дървета в „гората на София Филм Фест“. Самият режисьор ще засади първата фиданка като жест на грижа за климатичните промени, тема, която заляга и в основата на новата лента на носителя на Оскар и Златна палма.
Международното жури, начело с носителя на Златен лъв Милчо Манчевски и в състав Агнешка Смочинска (Мълчаливите близначки), Беата Парканова (Думата), Александра Кочеф (Скрити съкровища) и българския актьор Владимир Пенев избира между 12 заглавия в основната селекция. Сред претендентите за голямата награда София – град на киното откриваме Без край на Надер Сейвар, В капан на Василис Капуцис с блестящия Уилям Дефо в главната роля, Другата вдовица на Маян Рип, Другото лято на Дьорд Мор Карпати, Нощен пазач на Йоахим Неф, Скитница на Михал Хмиелевски, Студен като мрамор на Асиф Рустамов, Червените обувки на Карлос Айхелман Кайзер, Щипка карамфил на Бекир Бюлбюл, както и няколко филма с българско участие – Изуството да падаш на Орлин Милчев, Добрият шофьор на Тонислав Христови На север на Михай Минкан.
В програмата, озаглавена Киното днес – Големите майстори, гледаме немалко претенденти за наградите на Академията – в селекцията фигурира дългоочаквания Тар на Тод Фийлд, Империя на светлината на Сам Мендес и Аржентина, 1985 на Сантиаго Митре, който наскоро се сдоби със Златен глобус за най-добър чуждоезичен филм.
С вход свободен пък се наслаждаваме на брилянтните номинирани за Награда LUX на публиката: Алкарас на Карла Симон, Близо на Лукас Донт (номиниран за Оскар за най-добър чуждестранен филм), Блуждаещ огън на Хяо Педро Родригес, Идиотският триъгълник на Рубен Йостлунд (който също се бори за Оскар в три категории и то какви: за най-добър филм, най-добър режисьор и най-добър оригинален сценарий) и Изпепеляващи дни на Емин Алпер. След като изгледаме отличените ленти, можем да дадем своя глас за фаворитите ни тук.
Много от участниците в конкурсната програма пристигат в България, за да представят филмите си и да се срещнат с почитателите си. Освен тях на фестивала гостуват и легендарната Джералдин Чаплин и режисьорката Джесика Удуърт за премиерата на Лука по романа на Дино Будзати Татарската пустиня. Друг почетен гост е Кшищоф Зануси с филма си Идеалното число, носителя на Оскар и две награди Златна палма Биле Аугуст с Целувката и носителя на Оскар Ян Сверак с най-новия си филм Витлеемска светлина. Освен за да представи лентата, Сверак идва в София и за да получи Специалната награда на София Филм Фест.
Заслужава да отбележим и гостуването на Лех Ковалски (Граница на солидарността, част от специалната панорама Солидарност с Украйна), Дито Цинцадзе (И слънцето изгрява, Рокси), Харутюн Хачатрян (Трите гроба на артиста), Георги Овашвили (Красивата Елена), Зигфрид (Бенгалска история) и Раул Гарсия Родригес (Огън под дъжда). За 80-ата си годишнина едно от емблематичните имена в българското кино – операторът, режисьор и сценарист Радослав Спасов, се сдобива със заслужен с много труд и талант подарък: Наградата на София на Столична община за приноса си към седмото изкуство. Плакетът е дело на прочутия художник Георги Чапкънов – Чапа, който тази година също отбелязва своя 80-и юбилей. По този случай до 14 май разглеждаме изложба с негови скулптури в Националната галерия в Двореца.
За пръв път паралелно на ретроспективите преди голямото начало на фестивала гледаме и специалния конкурс СФФ Тийн с акцент върху киното за младежи, селектиран от режисьорката Надежда Косева. Тази година се провежда и състезателна програма за детски филми – СФФ деца, подбрана от режисьора Андрей Хадживасилев.
Традиционно освен претендентите за голямата награда в рамките на фестивала протичат и Балканския конкурс на София Филм Фест, в който са отличени 12 заглавия от региона, Документален конкурс с 12 актуални, завладяващи филмови разказа и Конкурс за български късометражен филм. Късометражните ленти са селектирани от Елица Петкова, Росен Спасов и Орлин Менкаджиев, но българските акценти не спират дотук. Големият Георги Дюлгеров представя своя нов филм Записки по едно предателство, а сред другите премиерни заглавия са Пролетно равноденствие на Иван Павлов, Блок на Тодор Мацанов, Аромат на липа на Сиси Денкова, Извън сезона на Иван Панев, Анна на Боримир Илков, Герой на нашето време на Светослав Овчаров и Светла Цоцоркова, Войник на съдбата на Касиел Ноа Ашер и Случаят Тесла на Андрей Хадживасилев.