15 :30  – Долината на маските · Симеон Григоров, Симеон Мильов · България, 22′
Ритуалите са носители на памет, а паметта значи да разказваш. Това, че сурвакарският празник е оцелял и го има, както обикновено казваме от незапомнени времена, това означава, че сме запазили паметта за нещо, разказа.

16:00 – Джамал от Кошов – живо човешко съкровище · Николай Ненов, Десислава Димитрова, Арена Медия ·  България, 20′
Днешната реплика на ергенския маскараден обред Джамал, който се изпълнява по Ивановден в русенското село Кошов. В маскарадната дружина вече участват както възрастни женени мъже, така и деца. Това е знак за устойчивост на традицията и едно от изискванията за включване в Националната система Живи човешки съкровища, съгласно Конвенцията на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство.

16:30  – Сурва – ритъм и звук · Веселка Тончева, Екатерина Минкова, Панайот Данчев · България, 26′
Филмът представя Фестивала на маскарадните игри – Сурва в град Перник с фокус върху ритъма и звука – техния смисъл в ритуала в миналото и в празника днес. Звънците, хлопките, чановете, тюмбелеци имат своята тайна на изработване, а съвременният градски човек понякога за пръв път вижда звънци на подобни фестивали, окачени върху кукерите.

17:00 – Каленик, последният ден на градския пазар · Иван Вукович, Милан Милетич · Сърбия, 28′
С носталгия и доза романтичен хумор, филмът улавя традиционната култура на пазара в сръбските градове, която е на път да изчезне. Лентата показва една година от живота на Каленик, централният пазар на Белград, който трябва да се модернизира и да се превърне в гигантски търговски център.

17:30  – Кои сте вие, какви сте вие? · Младен Стаич, Младен Милосавлевич· Сърбия, 27′
Този филм на двама студенти по етнология и антропология, показва обичаите и всекидневния живот на обитателите на четири села в района на Княжевац. Жителите са предимно стари хора, които се сблъскват с депопулацията и постоянното обезлюдяване на сръбските села.

18:00  – Дяволско коло · Тамара Попов · Сърбия, 24′
В селата на Източна Сърбия живеят над 40 баячки, пророчици и чародеи, при които всеки ден идват хора да търсят спасение и надежда. Ръководейки се от тези страхове, чародейките започват дяволска игра, с която не са наясно и от която няма връщане назад. Черната хроника на сръбския печат изобилства от съобщения за убийства, които се обясняват с черна магия.

18:30 – Старовремска жътва · Георги Крумов, Симеон Григоров, Симеон Мильов · България, 29′
Филмът  ни прави свидетели на една истинска, старовремска жътва и ни отвежда до село Стефаново, в Радомирското поле, където местните жени и мъже ни показват как се е жънело в стари времена, далеч преди да бъдат измислени тракторите и комбайните.

19:00 – Нестинари · Златолина Семова · България, Австрия, 41′
Документалният филм възниква в следствие на теренните проучвания на нестинарските игри във връзка с дипломната работа на Златолина Семова. Филмът представя на зрителя съвременното състояние на един стар ритуал, забулен в мистика, който не спира да буди любопитство и интерес у поколения зрители, изследователи, туристи.

19:45 – Хурката · Веселка Тончева, Екатерина Минкова, Камен Колев, · България,  28′
Филмът представя хурката като вещ от традиционната българска култура, различните аспекти от практическото й приложение и значение в традиционния бит, ритуалния й характер в обредността, значението й в мъжко-женските отношения и отъждествяването й с женското, присъствието й в легенди като тази за Тодорини кукли.

20:15 – Къната · Веселка Тончева, Екатерина Минкова, Панайот Данчев, · България, 28′
Филмът представя къната и къносването в традиционната култура на турци, цигани и българи мюсюлмани в България, но с опит за по-широк културологичен поглед към тази традиция – например рисуването с къна в Индия и връзките, които биха могли да се открият между културите.

20:45  – Последният гъдулар · Сахит Коколи · Косово, 45′
Филм, занимаващ се с албанския епос, който е един от последните съществуващи в Европа. В центъра на филма е Ис Елези, музикант от областта Ругова в Косово, който пее този епос в съпровод на гусла. Той може да изпее над 20 хиляди стиха, главно от героичния цикъл, но също така и от албанския исторически епос. Чрез него се третира технологията на пеенето на тези песни, изграждането им, стилистичните фигури, автентичността на древността.

21:30  – Трифун Бомбаджията · Сладжан Стоянович · Сърбия,12′
Филмът разказва историята на Трифун Митич от Биновце, Южна Сърбия, който в продължение на 10 години се опитва да изкопае неескплодирали бомби в своя двор, стоварени от НАТО.