Макар и структуриран различно, сценарият на Не казвай сбогом е базиран на едноименния роман (и бестселър) на американката Джилиан Флин. Можем само да се радваме, че преди няколко години тя зарязва журналистическата си кариера в Entertainment Weekly и се захваща професионално с писане, тъй като още дебютният й роман Sharp Objects демонстрира качествата й на отличен писател на трилъри. Без съмнение Не казвай сбогом е най-силната й книга до момента (преведена е и на български), особено комерсиално – само за година англоезичното издание регистрира два милиона продажби. Всъщност, кариерата на Флин тепърва набира скорост – през ноември ще видим екранизация и на втория й роман – Мрак.
Талантливият мистър Финчър
Никой не е безгрешен, но Финчър със сигурност се доближава до това определение. През годините доказа, че може да се справи с почти всичко – от сай-фай хорър (дебюта му с Пришълецът 3) до софистицирана драма (Странният случай на Бенджамин Бътън, Социалната мрежа) или пък хващащ за гърлото трилър (Мъжете, които мразеха жените, Седем). И Боен клуб, разбира се. И поне 30 музикални клипа. Именно заради тази безпогрешност се вълнувахме толкова преди премиерата на Не казвай сбогом. Както бързо стана ясно, и в този случай талантливият мистър Финчър е подходил както обичайно, а резултатът е налице.
Къде е Ейми?
Изобщо не е нужно една история да е софистицирана като в Матрицата или Генезис, за да ти удари през лицето като мокър парцал. Силата книгата на Флин (отговорна и за сценария тук) е в простичкия, но опасно близък до реалността разказ – любящият съпруг Ник Дън (Бен Афлек) подава сигнал в полицията, че жена му Ейми (Розамунд Пайк) е изчезнала. Както и в класическия Туин Пийкс, разследването ще разрови дълбоко историята на връзката между Ник и Ейми, а подробностите ще покажат серия лъжи и тъмни тайни. Разбира се, тук не летят сови, но пък атмосферата е подчертано мрачновата, а разгадаването на пъзела съвсем не е толкова лесно, колкото ще ви се стори поне пет пъти преди края на тези отлични филмови два часа и половина.