Време: късо и документално кино

Жанр: късометражен

От древни времена хората изпитват необходимост да измерват времето. В началото те са използвали слънчеви часовници, после водни, след това пясъчни. През XVII век нидерландският астроном, физик и математик Кристиан Хюгенс изобретява механичен часовник, работещ с махало, но то бързо е заменено от спирална пружина, която позволява намаляването на размера на часовниците. През цялата история на света, за да работят часовниците и хората да знаят точното време, са се грижили часовникарите. В съвремието работата на часовникаря обаче не е такава, каквато е била преди, и те са изправени пред нови проблеми. Какви са те, разбираме в най-новата програма Време от екипа на Кинематограф.

Българските акценти в програмата са два. Първият е филмът Тик Так на документалиста Ярослав Ставрев, който е и сред специалните гости на събитието. Филмът разказва по изключително интригуващ начин историята на часовникаря Генчо Яновски, а покрай нея научваме много за самото време. Вечерната кинопрограма продължава с филма XVII, в който чуваме важната реплика „За какво ти е вечността, ако няма с какво да я запълниш?“. Режисьор на XVII е Ради Стоянов, който също гостува на събитието, и в него се разказва за 60-годишен бизнесмен, отдалечен хотел и един решаващ подпис. Филмът попада в жанра на магическия реализъм, въпреки че в действителност магически елементи липсват, а гледайки го, разбираме дали младата Моника ще успее да промени хода на събитията в тази драматична история.

Документалната и късометражна програма Време предлага един сюрреалистичен, метафизичен, но и много човешки поглед върху времето не само като величина, но и като загадка, в която се откриват безброй философски въпроси.

Освен български заглавия в рамките на филмовата програма се докосваме и до продукции от Великобритания, САЩ и Канада.



Може също да ти хареса