Жул Верн – допълнено издание на ПЕТ СЕДМИЦИ В БАЛОН

Това е второто знаково произведение на френския писател, което Ентусиаст издава отново, след Двадесет хиляди левги под водата.

След близо трийсет години отсъствие от българския пазар, дебютният роман на бащата на научната фантастика Жул Верн – Пет седмици в балон – се завръща с ново, допълнено издание. Публикуван от издателство Ентусиаст, романът включва емблематичния първи превод на Петър Дачев, непревеждани до момента фрагменти, както и специален предговор от редактора Александър Попов. Благодарение на стилния дизайн на Яна Аргиропулос, книгата е истинско бижу за любителите на класическата литература и приключенските сюжети.

Жул Верн, повлиян от велики писатели като Виктор Юго и Александър Дюма, първоначално се посвещава на театъра, създавайки и публикувайки пиеси. Впоследствие обаче решава да работи като брокер, за да издържа семейството си, без да изоставя творческите си амбиции. Той посвещава часове в библиотеките, проучвайки открития и научни теории, и мечтае за нов жанр, който да съчетава научните факти с приключенските сюжети. Днес го почитаме като един от най-четените и превеждани автори в света, основоположник на съвременната научна фантастика.

Пет седмици в балон е началото на емблематичната поредица Необикновени пътешествия, която включва шедьоври като Двадесет хиляди левги под водата, Тайнственият остров и От Земята до Луната. С публикуването си през 1863 г. романът мигновено става популярен, давайки мощен старт на писателската кариера на Верн. Това е една от неговите най-успешни творби приживе, като във Франция по продажби отстъпва единствено на Около света за 80 дни.

Сюжетът на романа представя дързък опит за прекосяване на Африка по въздух – от изток на запад. Доктор Самуел Фъргюсън и неговите спътници се изправят пред поредица от опасни приключения и неочаквани обрати. Верн виртуозно съчетава научни открития, хумор и напрежение, като рисува завладяваща картина на Африка от XIX век. Романът акцентира върху смелостта и упоритостта на изследователите, които се изправят пред непознати опасности, водени от любопитството и желанието за открития.

Идеята за пътуване с балон като че ли дава една от най-чистите метафори, през които можем да четем за необикновените пътешествия на Верн. Това е метафората за човешкия наблюдател – способен да се спуска надолу към света, но и да се издига, за да обхване цялата картина
Александър Попов.