Литературни срещи 2025 | Около света и у нас с писателите на новото време

През 2025 г. популярната поредица от събития на фондация Прочети СофияЛитературни срещи променя своя формат и започва да се провежда само веднъж годишно. До момента Литературни срещи бе програма със събития няколко пъти в годината. Срещите започнаха през 2022 г. и до момента трите им годишни издания включват осем събития с над 160 участници от 11 държави.

Четвъртото издание на Срещите вече е с далеч по-фестивален характер. Събитието ни очаква от 24 до 26 април в три различни пространства: Софийското Ларго (Античен комплекс „Сердика“), Национален археологически институт с музей при БАН и Щрак.

Цялата програма е посветена на темата Археология на паметта, която задава директната идейна рамка, събираща на едно място световноизвестни автори като руската писателка и поетеса Мария Степанова, китайския писател Ю Хуа и носителя на Букър – Шехан Карунатилака от Шри Ланка. Част от международната програма на събитието ще бъдат още писателите: Анастасия Левкова от Украйна, Никола Лекич от Сърбия и Тюлин Аркан от Белгия.

Темата Археология на паметта кураторски изгражда програмата на Литературни срещи през самите литературни текстове и теми, с които се занимават писателите. Тя е отправна точка за литературния ракурс към човешките дейности и действия в тяхната колективна и историческа перспектива, но и в историята на отделния човешки живот, който носи познанието, свидетелството и паметта на своето време.

25 април е вторият ден от „Литературни срещи“ и денят, в който ни очакват първите разговори с гостуващите писатели. От 18:30 ч. в Националния археологически институт с музей при БАН българската публика ще има възможността да се срещне за първи път с носителя на наградата Букър за 2022 г. и един от най-ярките писатели в днешната азиатска литература – Шехан Карунатилака.

С хапливото си остроумие и мрачна образност Шехан Карунатилака е най-значимият представител на новата литература на Шри Ланка. „Седемте луни на Мали Алмейда“ получава сериозно внимание и критическите отзиви са много добри. Шехан Карунатилака споделя, че за него голямо вдъхновение е творчеството на Кърт Вонегът.

Веднага след срещата с Шехан Карунатилака вечерта ще продължи с разговор с руската поетеса, писателка и есеистка Мария Степанова. Тя е сред най-влиятелните гласове на руската съвременна поезия и стиховете ѝ са преведени на повечето европейски езици. Степанова нарича поезията форма на съпротива. В края на 2017 г. излиза нейният документален роман „В памет на паметта“, който е издаден и на български език от „Жанет 45“ в превод на Здравка Петрова. С появата си в Русия, книгата почти мигновено става интелектуална сензация. Много рядко се е случвало подобно единодушие между читатели и критика.

На 26 април от 19:30 ч. отново в Националния археологически институт с музей при БАН ще бъде срещата с един от най-важните съвременни китайски писатели – Ю Хуа. Роден през 1960 г. в семейство на хирург и специалистка по вътрешни болести, Ю Хуа пораства в разгара на Културната революция в Китай. Когато навършва 18 години започва работа в зъболекарски кабинет и това върши в следващите пет години, преди да пробие като писател през 80-те, да се превърне в съвременен класик и един от най-четените китайски белетристи. Ранните му авангардни разкази го нареждат сред авторите, отговорни за либерализирането на китайската литература.

Преди срещата с Ю Хуа от 18:00 ч. ни очаква един необичаен формат, който ще включи работата на трима изгряващи писатели, чиито произведения все още не са познати на българската публика. Преведени специално на български, публиката ще има възможност да чуе за първи път откъси от произведенията на украинската писателка, редакторка, културен мениджър и журналистка Анастасия Левкова, сръбският писател Никола Лекич  и белгийската писателка, редакторка и преподавателка по творческо писане Тюлин Аркан. Тримата автори, както и преводачите им на български език, гостуват по инициатива на фондация „Следваща страница“ в рамките на международния проект за развитие на млади таланти в областта на литературата Connecting Emerging Literary Artists – CELA.

CELA е европейска програма, която предлага възможност на литературни творци от Европа да работят върху своята (международна) мрежа и да развиват професионалните си литературни умения. Те споделят своите истории, създават нови произведения и се свързват с литературната индустрия и европейската публика.

Освен разговорите с писатели, програмата на „Литературни срещи“ ще включва още дискусия, четения, срещи с преводачи, но и специално създадената от Борис Далчев и Михаела Добрева от „Съпромат“ аудио-визуална инсталация „Под центъра на тежестта“, както и концерт на Kottarashky & The Preachers.

За първи път по време на „Литературни срещи“ ще бъде организирана и професионална среща, посветена на създаването на литературни събития, за която в София пристигат фестивални директори и литературни мениджъри от различни европейски държави. Макар тази професионална среща да не е публична, тя ще допринесе за разширяването на опита и обмена на познание, за различни практики и нови подходи в срещата между публиката и литературното изкуство на живо.