Национален конкурс Иван Николов | Кои са номинираните поетични книги?


Националната награда за поезия, носеща името на бележития поет и журналист, е учредена от ИК Жанет 45 през 1994г. Оттогава насам наградата се връчва ежегодно в две категории – за най-добра поетична книга и за цялостно творчество.
През годините някои от най-добрите български поети и писатели са печелили, като сред тях са имена като Христо Фотев, Вера Мутафчиева, Станка Пенчева, Георги Господинов и редица други.
В предложените за номиниране тази година участват общо 67 книги с поезия, издадени в периода 1.10.2023-31.12.2024г. От тези 67 предложения са избрани само 6 номинации.
Журито:
Мирела Иванова – председател, Кристин Димитрова и Георги Гочев
В списъкът с номинираните са включени не само поетите със своите стихосбирки, но и аргументацията на журито за всяка от номинациите:

Анима на Александър Байтошев завладява с непосредственото си емоционално въздействие. Смайващо е откритото говорене за страданието, което не може да се сведе до конкретна травматична случка в миналото. За онова страдание, различно от депресията, което е образувало порочен енергиен кръг с живота, което черпи от живота и се е превърнало в източник на живот.

Мястото е свободно от Валери Валериев се отличава със смесването на две редки за поезията и в частност за българската поезия средства: от една страна, това е иронията, а от друга – пунктуалността. Резултатът е усещане, че онова, за което искаш да си най-точен и коректен – отговорът на въпросите кой си, какъв си и как си, ти се изплъзва най-много и винаги е нещо друго.

Пойни птици от Владислав Христов успява да долови и гласовете на живите, и мълчанието на мъртвите, и невинността на хищника, и достойнството на жертвата, и лекотата на битието, и неумолимостта на второто му лице. За разлика от много други книги, тази отговаря на заглавието си. Авлигата, щиглецът, свраката, сойката, козодоят, чинката, вторачени в скромните си всекидневни нужди, са видени с научна прецизност и през техния живот прозира нашият, заедно с всичко, което сме получили и отнели от този свят. Със спокоен тон сме върнати към природата, по-мъдра от страховете и желанията на всеки от нас.

Поетическата книга на Йорданка Белева Централна емисия е едно от най-човечните четива, на които можем да попаднем в ожесточения напоследък въздух. Авторката не се изкушава от леснината на унищожителното отрицание, но не прави и обратното, не идеализира отминалото, а е избрала неподражаемо сложния и смислен начин да съгради своя поетична и ценностна територия, която не остава самовлюбено при фойерверка на хрумванията си, не стига прибързано до самоцелни поанти, а избира почерка на бавното и търпеливо приобщаване. Цялостна книга, която ненатрапчиво и милостиво ни въвлича в озарения си свят.

Дебютната поетична книга на Станимир Семерджиев Всички същества на рамото ми изненадва с неподражаемия си модерен език, на който са назовани болезнените събития, преживявания и опитности на съвременността. Едновременно чувствена и мъдра, впечатляваща с различието си книга на млад автор, която разговоря с интелигентните читатели на всяка възраст и ги превръща в съучастници в едно радостно словесно откривателство.

Черно хайку от Яна Букова не е за лиричните души, които искат да си помечтаят над няколко любовни рими. Книгата работи с идеосинкретична поетика, удря тежко, като твърд предмет – и точно както физиката обяснява – при смяна на фокуса този предмет изчезва в пространствата между атомите си, за да се сглоби в нова същност чрез постулатите на друга наука. Дзен коани, кликбейт новини, исторически странности, цитати от стихотворения, философски тези и бележки от фракталната геометрия построяват един метасвят, сякаш словесен макет на съществуващия, чиято същина съдържа вселенската самота на човешкия копнеж за смисъл.
Наградата ще бъде обявена и връчена на победителя в конкурса на тържествена церемония, която ще се проведе в Пловдив на 21 март 2025 г. от 18:00 часа в галерия „Димитър Георгиев“.