Последният роман на Кормак Маккарти за първи път на български
След изключителния роман Пътникът за първи път на български излиза и Стела Марис – втората и финална част от литературния шедьовър, с който Кормак Маккарти се сбогува със света. Книгата вече може да се намери в книжарниците с логото на изд. Кръг, в превод на Венцислав К. Венков и с корица от Милена Вълнарова.
27 октомври 1972-ра. Двайсетгодишна жена прекрачва прага на психиатричната клиника Стела Марис с 40 000 долара в дамската си чанта. Името ѝ е Алисия Уестърн – дъщеря на един от създателите на атомната бомба. В поредица от напрегнати разговори със своя психиатър тя разгръща историята си: обсебващата любов към брат си Боби (главен герой в Пътникът), страховитото наследство на баща им и халюцинациите, които я преследват цял живот.
Алисия неумолимо се приближава към ръба на собствената си вътрешна бездна, докато блестящият ѝ ум се занимава с тайните на математиката, физиката и философията. Между реалността и лудостта, между знанието и самоунищожението, тя търси отговор на въпроса дали човешкото съзнание изобщо е способно да понесе истината за самото себе си…
Със сурова красота и смразяваща интелектуална мощ писателят превръща този забележителен роман в дълбока медитация върху паметта, вината, любовта и смъртта. Допълваща и едновременно с това преобръщаща Пътникът, новата книга разкрива другото лице на историята за Боби и Алисия Уестърн и докосва неподозирани кътчета от душевността и емоционалността на всеки от нас.