Тероризъм, насилие и политика в България между двете световни войни.

Сто години от атентата в църквата Св. Неделя. Научна конференция в Столична библиотека.
Инициативен комитет от учени и общественици, заедно с Историческия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“, Столична библиотека, Нов български университет и Държавна агенция „Архиви“, организират научна конференция, посветена на тероризма, насилието и политиката в България между двете световни войни. Конференцията ще отбележи 100 години от атентата в църквата Св. Неделя – най-кървавото терористично нападение в новата история на България.


Събитието ще се проведе на 11 и 12 април 2025 г. в Американския център на Столична библиотека и ще събере водещи български историци, общественици, политолози и изследователи. Сред участниците са известни имена като проф. д.н. Веселин Янчев, проф. д-р Мира Маркова, доц. д-р Михаил Груев и проф. д.н. Момчил Методиев, както и много други авторитети в областта на историческите науки и политологията.
Атентатът в църквата Св. Неделя e извършен на 16 април 1925 г. и остава в историята като едно от най-жестоките терористични актове през 20-ти век. Организиран от Българската комунистическа партия, той предизвика смъртта на 134 души и e ранил около 500 души.
В експлозията загиват редица висши военни и политически фигури, сред които кметът на София адвокат Паскал Паскалев, 12 генерали, 15 полковници и 3 депутати. Целта на терористите била да се провокира революция и да се свали правителството, като по този начин се започне установяването на комунистически режим в България.
Теми и доклади
Конференцията ще обхване широк спектър от теми, включително новото разбиране на историческите събития от периода между двете световни войни, както и анализа на съвременните форми на тероризъм. Участниците ще се фокусират не само върху трагичните събития от 1925 г., но и върху тяхното значение за развитието на България през 20-ти век и влиянието им върху днешния ден.
На 11 април откритата сесия на конференцията ще започне в 14:00 ч., а на 12 април тя ще продължи от 10:00 ч.. Сред докладите, които ще бъдат представени, са тези, които ще преосмислят събития и личности от миналото и ще предложат нов прочит на историческите факти.
Специална изложба от Столична библиотека
Столична библиотека ще представи книги, вестници и списания, свързани с трагичния атентат. Особен интерес представлява статия от Столичен общински вестник (1925 г.) в памет на кмета на София Паскал Паскалев, както и оригинални материали от списание Православно християнче, запазени в Архива на детския периодичен печат до 1944 г.