През годините фестът създаде и наложи днешната българска ромска музика и нейните лица. След като получиха признание от жури и публика, на всенародна слава се радват лауреатите на фестивала: Софи Маринова, Джаго и Джипси авер, Щилян и Китка, Румен и Пауталия, оркестрите Кристали, Експрес, Ориент, Карандила, Азис, Цецо, Цеца, Шуварите, Мими Цветанов, Соня Борисова, Ромски перли, Вере, Лулуги, Бисери.
Днес Националният фестивал за ромска музика и танц съчетава музикалното състезание със спонтанния празник, насладата с интригата. На 16-тото издание на фестивала тази година отново участие ще вземат оркестри и танцови ансамбли от цяла България, сред които: Планета (Ямбол), Неврокопски чанове (Гоце Делчев), Малките шувари (Добрич), Аксел (Кюстендил), Нобел (Шумен), Русалка (Сливен) и други. Рецитали ще се изпълнят Тони Стораро и оркестри Карандила, Европа и Джипси авер.


Когато през 1993 г. в Стара Загора се ражда Фестивал на ромската музика и песен, музиката на ромите до голяма степен е непозната и непризната в публичното пространство на България. Затова инициаторите и организаторите на Ромфест си поставят задачата да повдигнат нивото на любителските състави и заедно с професионализма в изпълнението да променят съдържанието на съвременната ромска музика.