Преди и сега
От падането на Желязната завеса до момента рокът не е спирал да се лее тук – станахме свидетели на предостатъчно концерти от всякакъв разряд. От всички тях сякаш най-ясно помним първото гостуване на Metallica (през 1999 в Пловдив, преминало при неповторима еуфория) и поредицата фестивали в преди това позабравеното курортно градче Каварна (където под опеката на кмета Цонко Цонев свириха банди като Slayer, Dream Theater, Motorhead и Apocalyptica). Sofia Rocks Powered by Sonisphere обаче е нещо различно – защото се включваме в страните, през които ще премине фестивалната марка Sonisphere, а и защото никога не е имало подобно струпване на метални великани в рамките на едва два дена.

Мястото
… е същото, на което преди месец удари австралийската гръмотевична буря AC/DC – Националният стадион Васил Левски. Организацията по влизане ще бъде същата – нужно е да погледнете точно за кой вход важи билетът ви, да се консултирате с информационните табла и табелите, и да се наредите на съответната опашка. Вътре ще има достатъчно вода, бира и храна, за да не ви прималее. Оставете колата вкъщи или пред офиса – няма шанс да паркирате наблизо.

Какво да не пропускаме
Казано съвсем просто – хубаво е да не пропускате нищо. На 22 юни забива Голямата четворка на американския траш (Anthrax, Megadeth, Slayer и Metallica) и вече цял свят ни завижда за тази привилегия. Четирите групи никога досега не са свирили една след друга (макар че за подобен концерт се говори поне от 15 години), а шоуто в София ще се записва внимателно и веднага след края на концерта ще бъде излъчено в 800 киносалона в Европа, Азия и Северна Америка. Подгряващи от българска страна са Bastardolomey (под лидерството на Нуфри) – те стартират около 15:00. В първия фестивален ден ще има и минута мълчание за наскоро споминалия се великан на рока Рони Джеймс Дио – сведете глави.
На 23 юни бандите са по-разнообразни стилово, но все така внушителни. Български представители са рап рок ентусиастите Skre4, следвани от тежкия алтърнатив на Stone Sour (с Кори Тейлър от Slipknot на вокали), възродените сиатълски класици Alice In Chains, кралете на метъла ManOwar и немските индъстриъл машини Rammstein (гледайте ги особено внимателно – концертните им изяви са като холивудски блокбъстър с тонове специални ефекти и много, ама много огън).