Transformability: Forever

Режисьор: Вили Прагер
Костюми: Пола Попова
Музика: Тиан Ротевел
Хореография: Вили Прагер
Участват: Ева-Мария Данчу (Румъния), Мариана Гавричук (Молдова), Нели Георгиева (България), Серджиу Дицъ (Румъния) и Александър Гочев (България)

Transformability е авторски пърформанс на Вили Прагер, провокиран и вдъхновен от едноименната статия на философа Боян Манчев, публикувана през 2006 г. в престижното немско списание за сценични изкуства Theater der Zeit. Представлението е създадено в партньорство и с участието на хореографите и изпълнители Соня Преград (Хърватия) и Тиан Ротевел (Холандия), а по-късно към екипа се присъединява и Ива Свещарова (България). Премиерата на оригиналната творба се състои през 2012 г. на емблематичния танцов фестивал “Tanztage” в Берлин, следват множество покани от други фестивали в Европа и възторжени отзиви в медиите. 

Дванайсет години по-късно, това култово представление се завръща на българската сцена със заглавие Transformability: Forever [донякъде мюзикъл] като част от международния образователен проект SEEDS. Той стартира през 2023 г., като своеобразна „академия“ за танцьори и продуценти, които са в началото на своята кариера и има за цел да ги интегрира в европейския професионален обмен чрез дългосрочно интензивно обучение. Затова хореографът Вили Прагер пресъздава своята творба със студенти от Румънския танцов център и с млади български изпълнители. 

Пълното заглавие на влиятелната публикация на Боян Манчев, стояща в основата на представлението, е: Transformability. Performing Society and Contemporary Conditions of Dance. В текста той разисква отношенията между съвременното консуматорско общество, с неговата все по-изострена “пърформативност” и танца, в контекста на капитализма и глобалната пазарна икономика.

Тръгвайки от тази отправна точка, в своето представление Вили Прагер не просто разказва ключовите философски тези на текста на сценичен език, а съумява да ги коментира на метаниво, поглеждайки към тях от позицията на практиката и сценичните изкуства. За целта философският текст е превърнат в сценарий, следващ структурата и правилата на мюзикъла. Изпълнителите са поставени в концептуалната рамка на този популярен жанр, който символизира прогресивното общество, но и естетически често се движи по ръба на бутафорното щастие, довеждащо до състояние на невъзможно удоволствие и пълно изтощение.

Чрез фината си игра с нюансите на сценичните жанровете, философските понятия и съвременната социополитическа действителност, Transformability: Forever [донякъде мюзикъл] ни приканва заедно да разсъждаваме за това възможно ли е един философски текст да стане основен елемент в създаването на една от най-пазарно ориентираните сценични форми като мюзикъла; как може да се танцува теоретичен текст; как може да се създаде мост между танца и теорията, използвайки правилата на популярната култура.